Kürt sorununun çözümünü istediğini söyleyen CHP, cumhuriyet tarihinde bu yolda atılmış en önemli adımı hedef alıyor.

Devlet ile PKK arasında Oslo’da gerçekleşen barış görüşmelerinin mutabakat metnini İngiliz istihbaratından aldığını söyleyen CHP, başbakanın ve hükümetin “anayasal suç” işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacak.

 

CHP’nin açıkladığı 9 maddelik Oslo mutabakat metninde savaşan iki tarafın çözüm için çalışma kararlılığının altı çizilirken diyalog ve müzakerenin esas alındığı vurgulanıyor. Tutuklu Kürt siyasetçilerin serbest bırakılması, anayasa ve barış konseyleri, Hakikat ve Adalet Komisyonu kurulması gibi adımlar atılması konusunda uzlaşıldığı görülüyor.

Gerçekten çözümden yana olan bir parti, hükümetten “Neden taahhüt ettiğin bu adımları atmadın”, “Neden Oslo sürecini devam ettirmedin” diye hesap sorar. Parti binalarına “AKP Oslo’ya, CHP Anadolu’ya” pankartları asan kemalist parti ise savaş kışkırtıcılığı yapıyor.

Akan kanın durmasını isteyenler MHP’nin “ruh ikizi” olan CHP’ye karşı çıkmalı ve Oslo sürecini savunmalı. AKP hükümetini Kürt hareketiyle yeniden masaya oturmaya, imza attığı prokolleri bir an önce hayata geçirmeye çağırmalı.

Ulusalcı CHP ise tam tersini yaparak barışçıl çözüm girişimlerini dinamitliyor.