2009’dan bu yana kesintisiz olarak büyüyen Türkiye ekonomisi sert inişe geçti. Sanayi üretimi geriledi. Küresel ekonomik kriz, Türkiye kapitalizmini de etkiliyor.

Ekonomi bu yılın ilk çeyreğinde 3.4, ikinci çeyrekte 3.0 büyümüştü. Büyüme yılın 3. çeyreğinde (Temmuz-Eylül) 1,6 oldu. Hükümet ve sermaye çevrelerinin beklentisi ise yüzde 2,6 idi.

Büyüme hızındaki düşüşün başlıca nedeni iç tüketimdeki azalma, özel tüketimdeki durgunluk. Ekonomik büyümenin başlıca dinamiği olarak gösterilen ihracat da bir önceki döneme göre daraldı.

Türkiye ekonomisi, küresel krizin etkisiyle 2009’un üçüncü çeyreğinde yüzde 2.8 daralmıştı. 3 yıldır süren kesintisiz büyüme yavaşladı.

Hükümetin yıllık büyüme hedefi 3,2, bu hedefin tutturulması için son çeyrekte 4,8 büyüme gerekiyor. Bu hedefin tutturulamayacağı şimdiden belli oldu.

2011’de yüzde 8,5 büyüyen Türkiye kapitalizmine övgüler yağdıran hükümet şimdi ekonomiyi canlandırmak için müdahaleyi konuşuyor.

Ekonomik büyümenin motor gücü olan sanayi üretimi bir önceki yılın Aralık ayına göre 5,7 düştü. Hükümet ve patronların düşüş beklentisi yüzde 2,6 idi. Sanayi üretimindeki gerileme Türkiye ekonomisinde yapısal bir krizin varlığına işaret ediyor.