1 Mart 2003, G. W. Bush için en büyük hayal kırıklığıydı. Irak işgali için ABD'nin başlattığı yaygaraya ilk büyük yanıt 15 Şubat 2003 günü tüm dünya savaş karşıtlarının on milyonlarca insanın katıldığı eylemle verilmişti. 15 gün sonra ikinci yanıt Türkiye'den verildi. 1 Mart 2003 günü Meclis savaş tezkeresini onaylarken, Ankara meydanlarında yaklaşık 100 bin savaş karşıtı savaşa ve tezekereye hayır demişti. Tezkere meclisten geçmedi.

Bush, Irak işgalinde ilk yarayı, işgalden hemen önce almıştı.

 

2003 yılında, DSİP'in kuruluşunda belirleyici bir rol oynadığı Irak'ta Savaşa Hayır Koordinasyonu yaklaşık 160 kurumu ve binlerce aktivisti bir araya getirmişti. Toplumdaki savaş karşıtı güçlü ruh halinin ifadesi olan birbirinden farklı siyasal görüşlere sahip olan, sanatçılardan televizyon başındaki insanlara kadar herkesi bir araya getiren bir koalisyon kurulmuştu ve savaşı destekleyen medya tarafından koalisyon, aşağılanmaya çalışılmış, ''İslamcı-manken-solcu koalisyonu'' olarak adlandırılmıştı.

Savaştan yana olanların arzuları kursaklarında kaldı. 1 Mart Türkiye'de ve dünyada savaş karşıtlarının, toplumsal muhalefetin müthiş bir zaferi olarak tarihe geçti.

Bu zaferin o günlerde görülmeyen, anlaşılmayan bir yanı daha vardı. Türk Silahlı Kuvvetleri ABD askerleriyle birlikte Irak'a girseydi, bundan en büyük zararı Kürt hareketi görecekti. Geçtiğimiz yıl çok sık dile getirilen “Sri Lanka modeli”, o günlerde hayata geçirilecekti. Bağdat'a doğru ilerleyen askeri güçler, PKK sorununu geçerken halletmeye çalışacaktı.

Başaramadılar! Biz başardık!

Şimdi, savaş yanlısı medyanın dalga geçerek adlandırdığı gibi, yeni bir ''İslamcı-manken-solcu'' koalisyonuna ihtiyacımız var. Bu kez, Kürt sorununda çözüm için bu koalisyona ihtiyacımız var. 1 Mart'ta halkın azimli savaş karşıtı ruh haline tercüman olmuş, dev bir savaş karşıtı kampanya örgütlemiştik. Bugün ise halkın Kürt sorununda çözümden yana olan ruh halinin ifadesi olmak, ölümleri durduracak siyasal adımların atılmasını sağlamak, Kürt halkının haklarını kazanmasının yanında olmak, çözüm sürecine giren güçleri cesaretlendirmek için böyle bir koalisyona ihtiyacımız var.

1 Mart 2003'te, kendisini evrenin efendisi sananları yenmiştik. Bugün Kürt sorununun çözümsüzlüğünden beslenen ırkçı ve milliyetçileri yenme zamanıdır.