2008 - İran

12 Haziran: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen ertesinde protesto gösterileri başladı. Seçimlere hile karıştırıldığını ileri süren muhalefetin büyük protesto gösterilerine rejim sertçe saldırdı ve ayaklanma ezildi.

2010 - Tunus

17 Aralık: Genç bir seyyar satıcı Muhammed Buazizi, zabıtanın mallarına el koyması üzerine kendini yaktı. Bunun üzerine Tunus’ta hayat pahalılığı ve işsizliğe karşı ayaklanma başladı.

2011- Tunus

14 Ocak: Ayaklanma yayıldı ve Tunus’ta 23 yıldır iktidarda bulunan Zeynel Abidin bin Ali, Suudi Arabistan’a kaçtı. Bin Ali ve Eşi Leyla Trabelsi, 20 Haziran’da gıyaplarında 35 yıl hapis ve milyonlarca avro para cezasına çarptırıldı.

Ürdün

14 Ocak: Hayat pahalılığına karşı, demokrasi ve özgürlük için protestolar başladı. 12 Haziran’da Kral Abdullah, hükümetin yeniden kurulması için reform sözü verdi.

Mısır

25 Ocak: Tahrir Meydanı’nda, 1981’den beri iktidardaki Hüsnü Mübarek rejimine karşı protestolar başladı.

Yemen

27 Ocak: Başkent Sana’da binlerce gösterici, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salihi’nin iktidarı bırakması için gösteri yaptı.

Mısır

11 Şubat: Kıyasıya 18 gün süren direnişin ülke genelinde ayaklanma ve grev hareketiyle desteklenmesi sonucu, 30 yıl iktidarı elinde tutan Mübarek devrildi.

Bahreyn

14 Şubat: Şii halkın çoğunlukta bulunduğu, ancak Sünni hanedanın işbaşında olduğu ülkede protesto gösterileri başladı. Mart ayında Suudi Arabistan askerleri, ayaklanmayı bastırmak için Bahreyn’i işgal etti.

Libya

15 Şubat: 1969’dan beri iktidarda bulunan Muammer Kaddafi’ye karşı halk ayaklanması başladı.

Suriye

15 Şubat: Başkent Şam’da, Devlet Başkanı Beşşar Esad’a karşı protesto gösterileri düzenlendi. Dera’da ise ayaklanma şiddetle bastırıldı.

Libya

19 Mart: ABD, Fransa ve İngiltere BM himayesinde Libya’ya hava saldırısı başlattı. Muhaliflerin kalesi Bingazi, Kaddafi güçlerinin saldırısına uğradı. Ertesi gün koalisyon Trablus’u vurdu. Ay sonunda operasyonların komutasına NATO geçti.

2012’de Suudi Arabistan’daki rejime karşı ilk protestolar gerçekleşirken Arap Baharı Kuveyt’ten Irak’a uzandı.