MARKSİZM 2009’da en çok yeni sol konuşuldu
Devrimci Sosyalist İşçi Partisi tarafından düzenlenen Marksizm 2009 tartışma toplantıları dizisi 22-23-24 Mayıs günlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde gerçekleşti. 3 günde 17 ayrı toplantıda dünyanın ve Türkiye'nin sorunları ile sosyalizm konuşuldu. En yüksek katılımlı toplantı 'Kitlesel ve yeni bir sol' forumu oldu. Forumda DSİP Genel Başkanı Doğan Tarkan, Mor ve Ötesi'nden Kerem Kabadayı, ÖDP içindeki Özgürlükçü Sol Platform'dan Saruhan Oluç ve Seluloz-İş Sendikası avukatı Murat Özveri konuştu. Konuşmacıların ortak vurgusu geleneksel soldan ayrılan ve geniş kesimleri birleştiren bir siyasal odağın inşa edilmesinin gerekliliğiydi.
Marksizm 2009'dan bazı satır başları.
- 'Susurluk'tan Hrant Dink'e: Darbe girişimlerini nasıl durduracağız?' forumunda Radikal gazetesi yazarı Oral Çalışlar, Lale Mansur, Agos gazetesi yazarı Hayko Bağdat, Taraf gazetesi yazarı Leyla İpekçi ve DSİP üyesi Yıldız Önen konuştu.
- 'Krize karşı öğrenciler direniyor' toplantısı uluslar arası bir foruma dönüştü. Christakis Georgiou (SWP/Sosyalist İşçi Partisi - İngiltere), Benjamin Sainty (NPA/Yeni Antikapitalist Parti- Fransa), Manolis Spathis (SEK/Sosyalist İşçi- PartisiYunanistan), Ersin Tek (DSİP)
ve Levent Özyıldırım (Antikapitalist Öğrenciler) okullardaki atmosferi ve mücadele eğilimlerini anlattı.
- Kürt sorununda çözümün neresindeyiz?" başlıklı toplantının konuşmacıları DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve DSİP üyesi Roni Margulies'ti. İki konuşmacı barışa ve çözüme yakın olduğumuzu söyledi.
- 'Bir darbe iki sol' başlığında konuşan Kerem Kabadayı,Taraf yazarı Ümit Kıvanç ve Doğan Tarkan, darbelere 'ama'sız karşı çıkmanın gerekçelerini anlattı.
- Marksizm 2009'un en kalabalık toplantılarından biri "Edebiyat ve Devrim"di. Bülent Somay, Behçet Çelik, Turgay Fişekçi konuştu.
- İngiltere'deki Sosyalist İşçi Partisi'nin (SWP) önde gelen üyelerinden Chris Harman bu yıl da Marksizm'deydi. Harman '21. yüzyılda emperyalizm ve hegemonya mücadelesi' başlığında nasıl bir dünyada yaşadığımızı anlattı. Harman, Taraf gazetesi yazarı Cemil Ertem'le birlikte katıldığı 'Bu kriz kapitalizmin son krizi mi?' toplantısında önümüzdeki 10 yılın devrimci bir alternatifin yaratılması dönemi olduğunu söyledi.
- Küresel ısınma Marksizm 2099'un gündemindeydi. 'Kapitalizmin krizi ve iklim krizi: İki kriz bir çözüm' toplantısında Açık radyo'dan Ömer Madra, Yeşiller Partisi Genel Başkanı Bilge Contepe ve Küresel Eylem Grubu aktivisti Nuran Yüce konuştu.
- Marksizm 2009 krize karşı direnişin büyütülmesi, Ergenekon'un üzerine sonuna kadar gidilmesi ve yeni bir solun yaratılması çağrılarıyla son buldu.