Volkan Akyıldırım
Toplumsal muhalefetin on yıllardır yapamadığını Onur Öymen yaptı. "Dersim'de analar ağlamadı mı?" diyerek 1938 katliamını savundu ve aynı yönetimin bugün de Kürtlere karşı uygulanması gerektiğini savundu.

Dersimliler ve Aleviler ayağa kalktı. Yıllardır CHP'nin istismar ettiği kesimler destekledikleri partinin kendilerinin katili olduğunu gördüler. Tam da on binlerce Alevi özgürlük isteyerek sokaklara dökülmüşken.

Öymen haklı olarak Hitler'e benzetildi ve istifaya çağırıldı. Konuşması sırasında kendisini hararetle alkışlayan Kemal Kılıçdaroğlu bile gelen tepkinin büyüklüğü karşısında Dersimli olduğunu hatırladı ve Öymen'i istifaya çağırdı. Ancak amacı Kürt sorununu çözümsüzlük içinde bırakmak olan CHP yönetimi Dersimli Kılıçdaroğlu'nu harcadı. Deniz Baykal'a göre Kılıçdaroğlu "Öymen'in sözlerini yanlış anlayan Tuncelilerin duygusallığı"nı yansıtmıştı! "Onur'u yanlış anladılar" diyen Baykal açıkça arkadaşından yana oldu.

Bunlarda şaşırtıcı bir şey yok. 1938'de Dersim'deki katliam Mustafa Kemal ve arkadaşlarının tek parti diktasının zorla Türkleştirme politikalarının bir ürünüydü. O günkü CHP'liler gibi bugün Öymen de aslında Kemalist rejimin resmi politikasını dile getiriyor. Tepki görünce şaşırıyor ve 'Atatürk de mi faşistti' diye soruyor.

Gizli rapor
Kürtlere karşı savaşta komuta kademesinde yer alan Harp Akademileri Komutanı'na ait dinleme kaydı. 1984'ten bu yana Kürtlere karşı yürütülen kirli savaşın devletin gizli bir yasasına dayandığını söylüyor:

"Bakın elimde, komutanınıza da okuttum, elimde 1925'in çok gizli derecede yazılmış, İçişleri Bakanı Şükrü Kaya'nın yazdırmış olduğu özel rapor var. Diyor ki önce tespit edeceksin. Ali, Veli, Hasan, Hüseyin... Önce diyor ekinini yakacaksın. Zorbalık yapıyor, devam ediyor. Hayvanını telef edeceksin. Uslanmadı evini başına yıkacaksın. Uslanmadı öbür dünya ya göç ettireceksin. Kalanını da buradan def edeceksin."

Dersimlilere yapılan tam da buydu. 40 binden fazla Kürdün öldüğü savaşta ise bu poltikalar harfiyen uygulandı.

CHP barışın düşmanı

Tarihte ilk kez meclis Kürt sorununu çözmek için toplanırken CHP açıkça çözümsüzlüğü savundu.
Hükümeti İmralı'yla anlaşmakla suçladı. Ama bu suçlama Öymen'in sözleri kadar ırkçı ve gerici olarak kaldı. Kürt açılımına ve barışa geniş destek veren kesimlerin nefretini topladı. Baykal liderliğindeki ırkçı parti bugün barışın ve demokrasinin en büyük düşmanı. Neyse ki Onur Öymen gibi açık sözlü temsilcilere sahipler.