Onur Devrim Üçbaş
Geçtiğimiz hafta salı günü sendikaların ilan ettiği eylem günü beklentilerin de ötesinde bir başarıya ulaştı. Emeklilik yaşının arttırılmasına ve maaşların düşmesine karşı üç milyon işçi sokağa çıktı. Eylemlerin başarısı üzerine mücadeleyi yükseltmeye karar veren sendikalar 23 Eylül'de de eylem yapacaklar.

CGT sendika konfederasyonu 200 gösteri yapıldığını açıkladı. Yapılan eylemlere Paris'de 270.000, Marseille'de 200.000,  Toulouse'da 110.000,  Bordeaux'da ise 100.000 kişi katıldı. Paris ve Marseille'deki gösteriler o kadar büyüktü ki yürüyüş kolu zorunlu olarak ikiye bölündü. Kamu sektöründeki çalışanlar da iş bırakarak eylemlere destek verdiler. Ulaşım, posta, sağlık, eğitim sektörlerinde grev oldukça etkili oldu. Özel sektörde çalışan işçilerin önemli bir bölümü de greve destek verdi. Gösterilerin ardından hükümet düzenlemeleri gözden geçirdiğini söylerken planların özünde bir değişiklik olmadı.

Eylemlerin nedeni Nicholas Sarkozy'nin minumum emekli olma yaşını 62'ye, yeterli bir emekli maaşı almak isteyenler içinse 67'ye çekmek istemesi. Ayrıca çalışanların ödemesi gereken primler de yükseltilmek isteniyor. Bu plan, Sarkozy'nin krizin bedelini işçilere ödetme planı ve Avrupa'daki tüm bankerlerin ve patronların gözü bu planın üzerinde.

Patronların planlarına karşı sendikalar birlikte hareket ediyor. Aynı sendikaların daha önce Sarkozy'nin Romanları aşağılamasına ve günah keçisi ilan etmesine karşı yapılan gösterileri desteklemeleri belirleyici oldu. Böylece hareketin bölünmesinin öne geçilebildi. Fransız işçileri şimdi nasıl kazanacaklarını tartışıyor.

Sarkozy hükümeti zayıf düşmüş durumda. Partisine illegal yollarla para aktarma skandalıyla sarsılan    sağcı başkanı son olarak Le Monde gazetesi, Fransız İstihbarat servisine haber kaynaklarını bulmak için gazetenin muhabirlerini izletmekle suçladı.

CGT genel sekreteri Bernard Thibault yaptığı açıklamada zaferi amaçlamanın gerçekçi olduğunu söyleyerek sendikaların ve sosyal hareketlerin güçlü bir konumda olduklarını belirtti. Gsöterilerin daha büyük olabileceğini ve olması gerektiğini vurgulayan Thibault birliğin güçlendirilmesi çağrısı yaptı.

Fransa'daki devrimci marksistler ise daha önceki deneyimlerin derslerini aktararak işçi sınıfını cesaretlendirmeye çalışıyor. Yeni Antikapitalist Parti’den (NPA)'den yapılan açıklamada eylemlerin 1995'de Juppe hükümetine, 2003'de Fillon reformuna karşı yapılan gösterileri hatırlattığı belirtildi. Hükümetin 7 Eylül'deki eylemden sonra planda yaptığı değişikliğin halkı aldatmaya yönelik olduğu vurgulanarak halk desteği dibe vuran Sarkozy hükümetini yenilgiye uğratmanın mümkün olduğu ifade edildi. NPA yasanın tamamen geri çekilmesini talep ediyor.