Türkiye'nin en büyük entegre demir-çelik fabrikası İsdemir'de işçiler greve gidiyor. İsdemir'in patronu Erdemir AŞ. Erdemir'in çoğunluk hisseleri ise OYAK'a bağlı şirket Ataer'in elinde. Yani asıl patron Türk Silahlı Kuvvetleri!

OYAK, işçilere sıfır ücret zammını dayatıyor.  İşçilerin örgütlü olduğu Öz Çelik-İş tarafından yapılan oylamada 4621 işçi greve 'evet' derken sadece 3 kişi 'hayır' oyu kullandı. Erdemir AŞ grev kararı ile sonuçlanan oylamanın ardından lokavt kararı aldı. Yani işçilerin toplu iş sözleşmeleri askıya alınarak grev kırılmak isteniyor.

İşçiler ise kararlı. Eğer patron sıfır sözleşme dayatmasını sürdürürse 6 bin işçi greve çıkacak.

Öz Çelik-İş Sendikası, Hak-İş Konfederasyonu'na bağlı. KESK ve DİSK yönetimleri Hak-İş'le birlikte mücadele etmek istemezken birçok sol çevre bu konfederasyonu "faşist" olarak niteliyor. Yönetimi hükümete yakın olsa da Hak-İş'te örgütlü işçilerin, Türk-İş ve diğer konfederasyonlarda örgütlü olan işçilerden bir farkı yok. Hak-İş'e ve üyelerine düşmanlık işçi sınıfının saflarındaki bölünmeleri derinleştirmekten başka bir işe yaramaz. Tüm sendikalar ve işçiler 'grev' diyen İsdemir işçisinin yanında olmalıdır.