Volkan Akyıldırım
Zonguldak maden ocaklarında bir hafta içinde meydana gelen iki patlama ve göçükler 10 işçinin hayatına mal oldu.

Biri TTK’nın diğeri özel bir maden şirketinin ocağında gerçekleşti. Her ikisinde de işçilerin zamana karşı yarıştırılarak çalıştırıldığı ve iş güvenliğinin hiçe sayıldığı ortaya çıktı. Bunlara kaza denemez. İş cinayeti denir.

 

Çalışma Bakanı, AKP’li milletvekilleri, madencilerin ölümünün ardından yine ocaklara koştu. “Sorumlular açığa çıkarılacak” açıklamaları yapıldı. Birkaç kişi tutuklandı. Patronlara ve yöneticilere ise dokunulmadı. Herkes biliyor ki madenlerden her an yeni ölümlerin haberleri gelebilir.

- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre, 1983-2011 arasında meydana gelen maden kazalarında 647 işçi öldü.

- 2012 yılında 81 maden işçisi ölürken, 2013'ün ilk on gününde ise 9 maden işçisi daha yaşamını yitirdi.

- Türkiye ölümle sonuçlanan maden kazaları konusunda ilk sıralarda yer alıyor.

- ILO raporuna göre 2004 – 2006 arasında 25 Avrupa ülkesinde maden kazalarında hayatını kaybeden işçi oranı yüz binde 20,15 iken Türkiye'de bu oran yüz binde 92,47.

Rakamlar madenci ölümlerinin bir istisna olmadığını gösteriyor. Diğer sektörlerde yaşanan iş cinayetleri gibi maden ocaklarında iş güvenliğini hiçe sayan taşeronluk sistemi, kar hırsı ile birleşince işçiler ölüyor.

AKP hükümetinin gerçek niyetinin, maden işçilerinin ölümlerini durdurmak değil daha fazla kömür çıkarmak ve bunu kesintiye uğratmamak olduğunu gördük.

Zonguldak işçi sınıfı ölen madencilerin yasını tutarken, Türkiye Taşkömürü Kurumu bir genelge yayınladı. TTK’ya göre yeraltında çalışan işçilerin çoğu borçluydu ve icralıktı. Bunları düşündükleri için doğru düzgün çalışamıyorlardı. Ölümlerin sebebi de buydu. 1 yıl içinde borçlarını ödemeyen madencilerin işten atılacağını utanmadan ilan ettiler.

Bu insafsız kararname hükümetin işçi düşmanı yüzünü açıkça gösterdi. İş güvenliğini sağlamak için hiçbir denetim uygulamayan hükümet, faturayı yine ölümle burun buruna çalışanlara kesti.

Madenler, tersaneler, inşaatların daha fazla işçiye mezar olması kabul edilemez. Emekten yana olan herkes işçi ölümlerinin durdurulması için harekete geçmelidir.

Tüm işyerlerinde iş güvenliği derhal sağlansın!

Zonguldak’ta ve her yerde taşeron düzenine son!

TTK insafsız genelgeni geri çek!


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası