Roni Margulies

İki temel sorun var memlekette.

Bunlardan birincisi belli. Söylemeye bile gerek yok.

On iki yıldır başımızda sermayenin çıkarlarını acımasızca uygulayan, devletin baskı araçlarını bu doğrultuda gaddarca kullanan ve insan öldürmekten zerrece çekinmeyen, muhafazakâr, neo-liberal bir hükümet var. Ve yakın zamanda düşecek gibi, düşürülecek gibi değil.

 

İkinci sorun, bu yazının ilişiğindeki fotoğraf.

Askerî vesayetin bittiğini, silahlı kuvvetlerin artık seçilmiş hükümetlerin sözünden çıkamayacağını, siyasî süreçlere istediği gibi müdahale edemeyeceğini, bir daha darbe yapamayacağını düşünenler için faydalı bir fotoğraf.

Kemalizm moral bozukluğu yaşıyor, doğru. CHP’nin içler acısı hâli, “dinci” olarak düşünülen bir partinin her girdiği seçimi kazanması, bir dizi kutsal ineğin artık kutsallığının kalmamış olması Kemalistlerin fiyakasını bozdu, evet.

Ama ordunun ve koca bir devlet bürokrasisinin yanı sıra tabanda CHP ve MHP seçmenini, Posta ve Cumhuriyet okurlarını içeren doksan yıllık bir resmî ideolojinin on yılda yok olduğunu düşünmek garip bir saflık olur.

Bu iki sorun bir araya gelince, ikisinin de aşılmasını iyice zorlaştıran bir yumak oluşturuyor.

Toplumun bir kesimi, Kemalizm’in azgın günlerine dönmekten korktuğu için her koşulda hükümeti destekliyor. Bir kesimi de hükümet sorununu çözer diye her koşulda Kemalizm’i destekliyor.

Resimde görülen Posta, hükümetten kurtulmak istediği için Kemal’i öne sürüyor. Böyle yaparak, AKP seçmeninin iyice AKP’ye bağlanmasına sebep oluyor.

Kemal’e sarılarak bu hükümete muhalefet edilemez.

Mesele, her ikisine de muhalefet edebilmek.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası