Ozan Tekin

Ergenekon davasına ilişkin 2. ve 3. iddianamenin 53'ü tutuklu olmak üzere toplam 108 sanığının İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılamasına başlandı. Sanıklardan İbrahim Şahin, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Hurşit Tolon, Kemal Gürüz, Yalçın Küçük ve Mustafa Özbek gibi isimler salonda yerlerini alırken; Mehmet Haberal, Levent Ersöz, Fahri Kepek ve Fatih Hilmioğlu ise duruşmaya gelmedi. Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, davaların birleştirilmesine ilişkin kararı okuduktan sonra sanıkların kimlik tespitlerine başladı.

Şahin duymuyor, Özkan bilmiyor

Tutuklu sanıklardan eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in kimlik tespiti, işitme sorunları gerekçesiyle yapılamadı.

Şahin “sağır” rolünden sonra Tuncay Özkan “çılgın” rolünü üstlendi. Bas bas bağırarak serbest bırakılmasını istedi! O kadar aşırıya gitmişti ki uzun süredir “deli” rolünü oynayan Yalçın Küçük bile Özkan’ı aşırı sert buldu!

Avukat işbaşında

CHP milletvekilleri Şahin Mengü ve Atilla Kart, Silivri'deki duruşmayı izlemek için mahkeme salonuna geldiler. Mengü, sabah duruşma başlamadan önce tutuklu sanıklar Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın yanlarına giderek onlara sarıldı. Tuncay Özkan ve Hurşit Tolon, soruşturma kapsamında gözaltına alındıklarında aradıkları ilk isim CHP'li Şahin Mengü olmuştu.

Tutuksuz sanıklardan Yalçın Küçük'ün, cumhuriyetin kalpaksız savunulamayacağı iddiasıyla dile getirdiği kalpak takma isteği, Mahkeme Başkanı tarafından reddedildi.

İkinci Ergenekon davasına katılan avukatlar, kimlik tespitlerinden sonra, iddianamelerin okunmamasını istediler. Tutuksuz sanık Orgeneral Mehmet Şener Eruygur'un avukatı Filiz Esen, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne bir dilekçe ile ekinde müvekkilinin sağlık durumuna ilişkin bugüne kadar GATA ve Kocaeli Tıp Fakültesi Hastanesince verilen raporları içeren bir dosya sundu ve müvekkili hakkındaki yargılamanın iyileşinceye kadar durdurulması istendi.

Tedavisi devam etmekte olan bir diğer sanık binlkerec Kürdü infaz eden JİTEM’ın balındaki isim, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ise mahkemeye gönderdiği dilekçede özgürlükten bahsetti!

Silivri’deki aşırı yağış yüzünden mahkeme salonunu su bastı, binanın çatısı çöktü. Böylece Ergenekon davasına ara verildi.


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası