Gerçek demokrasi!
• AKP, CHP ve MHP’nin anlaşması sonucu başlayan süreç ilerliyor. Başbakan dokunulmazlıkların kaldırılmasında ısrarlı olsa da bazı AKP milletvekilleri “hayır” oyu kullanacaklarını açıkladı. Erdoğan şimdi onları ikna etmeye çalışıyor. Yardımcısı Bülent Arınç ise AKP’nin bir grup kararı almayacağını, her vekilin kendi görüşü doğrultusunda oy kullanacağını açıklamak zorunda kaldı. Kürt illerinde halkın tepkisi AKP’yi sarsıyor.

• 1991 seçimlerinde Kürt seçmenler tarafından meclise gönderilen 7 DEP milletvekilinin dokunulmazlıkları benzer biçimde kaldırılmıştı. Kürt vekiller meclis çıkışında apar topar gözaltına alınmış ve her biri 10 yıl hapiste tutulmuştu. Bu on yılda savaş tüm şiddetiyle sürdü, binlerce insan öldü, barış hiç konuşulmadı. 1994’ten 18 yıl sonra barış ve siyasi çözüm konuşulurken meclis çoğunluğunu oluşturan üç parti aynı şeyi istiyor.

• Üç partinin üyesi milletvekilleri hakkında aralarında yüz kızartıcı suçların da bulunduğu onlarca dokunulmazlık fezlekesi var. Hiçbiri işleme konulmuyor. Buna karşılık BDP milletvekillerinin dokunulmazlığı sadece siyasi görüş ve eylemlerinden dolayı kaldırılmak isteniyor. BDP’li vekillerin dokunulmazlığını kaldırmak, ardından yargı ve polisi üzerlerine yollamak Kürt sorununu çözümsüzlüğe iten hamledir.

• Ne Kürtler ne de Batı’da yaşayanlar savaşı ve ölümü daha fazla kabul etmiyor. Barış için BDP’li vekillere dokunulmamalı. Tepki gösterelim, bu tehlikeli girişimi durdurduralım. Vekilime Dokunma kampanyası haftaya BDP meclis grubunu ziyaret ederek desteğini sunacak. Siz de bu adresten imza verebilir, yapılan eylem çağrılarına ulaşabilirsiniz:
www.vekilimedokunma.blogspot.com


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası