Ferhat Kentel
İnat etmişler, iman etmişler; Pınar Selek’i içeri atacaklar... Her şey o kadar ayan beyan ki... Bu dava “hukuk” davası falan değil; bu dava, “intikam” peşinde koşanların, boyun eğdiremedikleri bir insanın bileğini bükme, yerlerde süründürme operasyonundan başka bir şey değil. Utanma falan yok ama gene de her şeyi sanki hukuk görüntüsü altında satmaya çalışıyorlar..

Bir ara çok hoşumuza gidiyordu; Kafkas kökenli insanlar “soydaşımızdır” diyorduk... Ama köprünün altından çok sular aktı; “reel siyaset” her şeyden daha kıymetli geldi... Putin’in Rusya’sıyla ulusal devletimizin ve onun kumanda merkezinde oturan AKP’nin çıkarları üst üste örtüşünce, Rusya’nın tanımamakta inat ettiği sürgün ve soykırımdan kurtulabilenlerden arta kalan Çerkesler de “soydaşlıktan” düştü... Putin’in ziyaretini sadece bir avuç Çerkes protesto ederken, basın açıklaması yapan Çerkesler de gözaltına alındı. Çünkü Çerkesler “Azeri” değil... Çünkü Ruslar da “Ermeni” değil... Ve mesela, Ermenistan Rusya kadar güçlü olsaydı, bol paralı, hükümet destekli “Anti-Ermeni Hocalı mitingleri” yapmak mümkün olur muydu acaba?

Her şey meşrulaştırılır; her şey yeniden yazılır... Tabii ki tarih de.. En çok da en güçlüler bunu yapar kolaylıkla... Kemalist-çağdaş gençlik ve de emir komutaya uyacak bedenler ve zihinler yetiştirmek için her türlü seferberliği gerçekleştirmiş olan ilk nesil aparaçiklerden sonra, yeni bir toplumsal hareketin dalgasıyla tepeye oturan yeni aparaçikler de “dindar” gençlik yetiştirmek, yeni kuşakların izlemesi gereken yolu çizmek için, “güç ispatı” olarak cami inşaatlarının yanısıra, ecdadımızın at üstünde geçirdiği zaman hesaplarına başladı.

Her şey meşrulaşabilir... Aile, aileye ait kutsal değerler, komşuluk, saygı, sevgi falan derken, yani “muhafaza etmek”ten bahsederken, reel politikacılarımız ayrıca bir de “reel ekonomicilere” dönüşüyor ve gökdelenler dikiyorlar, arsa spekülasyonu yapıyorlar, topraktan rant yaratıyorlar... Ne bahsettikleri aile, ne değer, ne ova, ne de akarsu kalıyor...

En azından bu kadar çok üstümüze üstümüze gelen “her şeye” karşı, biraz olsun “dur!” demek için, 13 Aralık’ta 13.00’da Çağlayan’da Adliye’de olmak lazım. Pınar’ın sahipsiz olmadığını söylemek, Pınar’ın bileğine destek olmak için...


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası