ABD müdahaleleri hiçbir zaman barış getirmedi. ABD’nin tarihi başka ülkelere yapılan askeri müdahalelerin, milyonlarca sivilin katledilmesinin de tarihidir.

ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Hiroşima ve Nagazaki’ye attığı atom bombaları yüzbinlerce kişiyi öldürdü.

953’te İran'da demokratik yollarla seçilmiş Musaddık yönetiminin devrilmesine yardımcı oldu.

1961’de Küba’yı işgal edip Castro’yu devirme çabası başarısızlıkla sonuçlandı. Vietnam savaşında kullandığı kimyasal silahlar ve bombalamalar yüzbinlerce kişinin ölmesine neden oldu.

Irak’a yönelik yürütülen ve ilaç ambargosunun da dâhil olduğu ekonomik ambargo Irak halkı topyekün cezalandırdı yaşam koşullarının kötüleştirdi.

ABD bu kez insani yardım için hareket ettiğini söylüyor. Kamuoyu desteği toplamak için kullanılan insani yardım argümanı bir yalandan ibaret.

ABD ne Bosna’da katliama uğrayan Bosnalıları kurtarmak için hareket etti, ne de Afganistan’da Burkalı kadınları özgürleştirdi. Afganistan’da yüzbinlerce kişi öldü, Kosova’da yüzlerce sivil NATO bombardımanında öldürüldü.

Bugün de ABD’nin oluşturmaya çalıştığı koalisyonunun amacı halkları kurtarmak değil ABD hegemonyasını onarmak. Azınlıklar katledildikten sonra ABD’nin bombardımana başlaması, Suriye’de Esad rejimi 200 bin kişiyi öldürürken kılını kıpırtdatmaması bunun kanıtı.


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası