Şirket kârları değil,
insan ve canlı yaşamı
Küresel Eylem Grubu, iklim değişikliğine karşı altıncı mitingini 25 Nisan'da gerçekleştirdi. "Küresel ısınmayı durdur, gezegeni kurtar" başlıklı mitingde kapitalist sınıfın fosil yakıtlara dayalı enerji tercihleri mahkum edildi. Güneş ve rüzgar enerjisine yatırım yapılması talep edildi.

6 milyar insanın ve canlı yaşamının tehdit altında olduğunu söyleyen KEG küresel ısınmaya karşı çözümün işsizliğe ve yoksulluğa da çözüm oluşturacağını slogan ve pankartlarla ifade etti.
İklim aktivistleri, Kadıköy'de Tepe Naitilus önünde toplandı. Buradan Kadıköy İskele Meydanı'na yürüyen binden fazla eylemci "şirketleri değil, gezegeni kurtar", "iş-iklim-adalet", "kömürü geç rüzgarı seç", "nükleer santral çatlar patlar" sloganlarını attı. Çernobil felaketi sonucu Karadeniz'de doruğa çıkan kanser hastalığının aramızdan aldığı müzisyen ve Barışarock aktivisti Kazım Koyuncu anıldı.
Bazı eylemciler evlerinde hazırladıkları dövizleri taşırken bir çok kişi eyleme çocuklarıyla gelmişti. KEG kortejinin çoğunluğunu 20 yaş altı gençler ve kadınlar oluşturuyordu. 10 metrelik barış bayrağını taşıyan KEG korteji yürüyüş oturdu, kalktı, bağırdı ve koştu.
Miting alanında bir çok kampanya standları ve bildirileriyle yer aldı. Açılış konuşmasını KEG aktivisti Nuran Yüce yaptı. Yüce, küresel ısınmanın sorumlusu olan şirketleri teşhir etti. Diğer konuşmacıları iklim aktivisti ve Açık Radyo yapımcısı Ömer Madra, Mor ve Ötesi'nden Kerem Kabadayı ve Yeşiller Partisi'nden Ümit Şahin'di. Konuşmacılar insanları iklim değişikliğine karşı harekete geçmeye ve hükümetler üzerinde baskı kurmaya çağırdı.
Konuşmaların ardından Marsis, Taner Öngür ve Serap Yağız şarkılarıyla topluluğu coşturdu. Bir sonraki KEG eylemi, tüm dünyayla birlikte Aralık ayında.

 

“Bir muhtıra gecesi ve ben”

Sİ İstanbul- Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu, 2007 yılının 27 Nisan akşamı saat 23.00’da internetten yayınlanan Genelkurmay Muhtırasının yıl dönümünde bir toplantı yaptı.
Saat 18.30’da Taksim Hill Otel’de yapılan toplantıya Ayhan Aktar, Zeynep Tanbay, Roni Margulies konuşmacı olarak katıldılar.
Zeynep Tanbay yaptığı açılış konuşmasında tüm darbelere karşı çıkmanın ve darbe tehdidi sona ermiş gibi davranmanın önemini vurguladı.
Ayhan Aktar, 27 Nisan muhtirası verdiliğinde Kıbrıs’ta olduğunu vurgulayarak neler hissettiğini, darbelere karşı demokrasiyi savunmanın önemli olduğunu söyledi.
Roni Margulies, 27 Nisan muhtırasının son cümlesinin Hrant Dink’in cenazesine katılan yüz binlerce insanı hedef aldığını, Ergenekon örgütünün darbe girişimlerine karşı mücadele etmenin çok önemli olduğunu vurguladı.
Toplantı salondan yapılan konuşmalarla devam etti.

 

Araştırma görevlileri YÖK'e yürüdü

Sİ Ankara - Araştırma görevlilerinin iş güvencesinden mahrum bırakılarak burslu öğrenci statüsüne konulmasına neden olan 50/d maddesi, doktorasını bitirmiş araştırma görevlilerinin emeklerinin hiçe sayılıp üniversitelerle ilişkilerinin kesilmesinin önünü açıyor. İş güvenceleri olmadan istihdam edilen, farklı illerden gelen araştırma görevlileri 24 Nisan cuma günü YÖK Kanununun 50/d maddesinin kaldırılması için YÖK'e yürüdüler. 300 kişinin katıldığı eylemde 'biz kalıyoruz YÖK gitsin', 'özgür bilim demokratik üniversite' sloganları atıldı. Bu zamana kadar değişik illerde yapılan eylemlerde olduğu gibi bu eyleme de yanıt vermeyen YÖK başkanı Yusuf Ziya Özcan sloganlarla eleştirildi. Eyleme katılan araştırma görevlileri iş güvencesi kazanana kadar yılmadan mücadeleye devam edeceklerini açıkladı.
Damla Çimen


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası