Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) tarafından yapılan “Kobanê halkı yalnız değil: Bijî berxwedana Rojava!” başlıklı basın açıklamasında, sınırın ötesindeki kardeşleriyle dayanışmak için insan zinciri oluşturan Kürtlere saldıran, yaralı YPG militanlarını sınırdan içeri almakta zorluklar çıkaran ve PYD’ye işbirliği için “kantonların dağıtılmasını” dayatan hükümetin çözüm sürecini ateşe attığı vurgulandı.

Ortadoğu’nun kan gölüne dönmesinin asıl sorumlusu olan ABD ve müttefiklerinin IŞİD’e saldırma bahanesiyle Suriye ve Irak’ı bombaladığını ve sivilleri öldürdüğünü aktaran açıklamada, Kobanê’deki insanî krizin AKP’nin de ABD’nin de umrunda olmadığı belirtildi.

IŞİD’i yenmenin mümkün olduğunu belirten DSİP, bunun için Kobanê direnişiyle dayanışmak ve Kobanê-Suruç-İstanbul-Ankara ve İzmir’de barışı, demokrasiyi ve çözümü talep etmenin önemini hatırlattı.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun (BAK) açıklaması ise, hükümetin izlediği “bekle, gör” politikasının özellikle Kürt halkında büyük bir gerilim yarattığını, Kobanê’deki katliam girişimine yönelik öfkenin toplumda bir şiddet ve çatışma ortamına sebep olduğunu vurguladı.

BAK, Türkiye’de yaşayan herkesin barış ortamına ihtiyacı olduğunu ifade ederek, hükümetin çözüm süreciyle ilgili adım atmasını talep etti. BAK’ın açıklamasında ayrıca, “Çözüm sürecinin ruhuna uygun olmayan, sıkıyönetim uygulamasını devreye sokan, şehir merkezlerine asker yerleştiren tutumlara son verilmelidir” denildi.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası