Ermenek’te Has Şekerler Madencilik şirketine ait kömür ocağında binlerce ton suyun altında kalan 18 işçi için gazetemiz baskıya girdiği sırada umutlar tükenmişti. Tayyip Erdoğan, patronu suçlasa da madenleri denetlemeyen hükümet de bu iş cinayetinin sorumlusu:

• Madencilere iş güvenliği ve bir dizi hak tanıyan yasal düzenlemenin maliyetleri artıracağını gerekçesiyle şirket sahibi Saffet Uysal, işçilerin yemek ve yol parasını kesti. Evden yemek getiren işçiler öğlen yukarı çıkmayarak madende yemeye başladı. Su baskını tam da öğlen gerçekleşti.

Ermenek’teki madenlerde iş güvenliği sağlanmadığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı ile Enerji Bakanlığı’nın patronlara hiçbir yaptırımda bulunmayarak ölümleri davet ettiği ortaya çıktı.

18 madencinin sular altında kalmasının ardından patron, işçilerin kaçamadığını söyledi. İşçilere mezar olan madenin sahibi şirketin Ermenek merkezli ve sahibi Uysal 2009 yerel seçimlerinde Karaman’a bağlı Güneyyurt için AKP’den belediye başkanlığına aday olmuş ancak seçimi kaybetmişti.

Bölgedeki beş şirket, işçilerin haklarına karşı ortak hareket etti. Bir madende işten çıkartılan işçinin diğer madenlerde işe alınmazken, bir çok işçinin üç aydır maaşları ödenmiyordu. İşçilerin örgütlenmesine de izin verilmiyordu.

Soma’da madencileri tokatlayan Erdoğan, Ermenek’te ölümlerin yasaların uygulanmaması yüzünden olduğunu söyleyerek işçi sendikaları ve işveren örgütlerini “eksikliklere dikkat çekmeye” çağırdı.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik ise hükümeti ve partisinin de suçlu olduğunu itiraf etti: “Bizim müfettişlere göre kapanması gerekiyor ama açılması için kimleri kimleri araya koyuyorlar. Bakanlar arıyor, milletvekilleri arıyor, Soma’dan arıyorlar, sadece burası çalışsın diye. E haydi açtık bir deneyelim diye, bak başına neler geldi…”


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası