Onur Devrim Üçbaş

İspanyol El Pais gazetesinin yaptığı anketten radikal sol parti Podemos %27,7 ile birinci parti olarak çıktı. Bu yılın Ocak ayında kurulan parti 25 Mayıs’ta yapılan Avrupa Birliği Parlamentosu seçimlerinde oyların %8’ini almıştı.

Podemos 15 Mayıs 2011’de başlayan İndignados (Öfkeliler) hareketinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Küresel ekonomik krizin en çok etkilediği, gençlerin yarısının işsiz olduğu İspanya’da hem merkez sağ PP, hem de merkez sol PSOE hükümetlerinin kemer sıkma politikalarını uygulaması partilere olan karşıtlığın öne çıktığı büyük kitlesel hareketlerin doğmasına neden oldu. Yakın zamanda patlak veren yolsuzluk skandalları da merkez partileri olumsuz etkiledi. Her yıl yüz bin kişinin evinden çıkmak zorunda kaldığı ülkede önemli bir işgal hareketi gelişti. Podemos bu hareketlerin partisi olarak ortaya çıktı.

Hangi politikalar destek kazandı?

Parti tüm vatandaşlara temel bir ücret ödenmesini, haftada 35 saatlik çalışılmasını, ekonominin stratejik sektörlerinin kamulaştırılmasını, kârlı şirketlerin işçi çıkarmasının yasaklanmasını talep ediyor.

Ancak Podemos devrimci değil reformist bir parti. AB’den çıkmayı değil onu reformlarla değiştirmeyi öneriyor, Katalan bölgesinin bağımsızlığı konusunda net tutum alamıyor. “Gerçek Demokrasi” söylemini kullanmasına rağmen, önemli kararlar Pablo Iglesias ve yakın çevresi tarafından belirleniyor. İspanya’daki devrimci sosyalistler Podemos’un içinde yer alırken, daha antikapitalist bir politika izlenmesi gerektiğini, devletin ve sistemin yıkılmasının zorunluluğunu tartışıyor.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası