Tuna Öztürk

Marmaray işçileri iş bıraktı

İstanbul Marmaray Projesi'nin Yenikapı ve Sirkeci kazılarında çalışan işçiler 26 Ağustos'ta iş bıraktı. Bağlı oldukları POLAT adlı taşeron firmadan dört aydır paralarını alamayan işçilere firma yetkililerinin tepkisi "Üç aydır maaş alamadılar diye böyle şey mi yapılır?" şeklinde oldu.

İş bırakan 200 işçi yaptıkları açıklamada "Yetkililer bize belediyeden para alamadıklarını ve bu yüzden ödeme yapılmadığını söylüyorlar. Tam dört aydır 'ha bugün ha yarın' diye oyalanıyoruz. Artık yemeyi içmeyi bırakın işe gelecek yol parasını dahi bulamıyoruz. Paralarımız ödenmezse çalışmayacağız" dediler. İşçilerin sigorta primleri de eksik yatırılıyor.

Asil Çelik’te grev bitti

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde bulunan ASİL ÇELİK fabrikasında 8 aydır devam eden grevde anlaşma umudu doğdu.  Birleşik Metal-İş Sendikası işverenin yaptığı teklifi oya sundu ve işçilerin %61'i EVET dedi. İşçilerin çoğunluğunun onayını alan sendikanın önümüzdeki günlerde işverenle toplu iş sözleşmesini imzalaması ve fabrikanın bayramdan önce işbaşı yapması bekleniyor.

Anlaşmaya göre işçiler ilk yıl sıfır, ikinci yıl enflasyon oranında zam alacak; verilen 200 TL'lik direniş aylığı iki ay daha devam edecek, işveren bir defalığına mahsus 500 TL verecek ve üretimin 15 bin tonu aşması durumunda işçilerin ücretlerinde artış sağlanacak.

İşverenden tehdit

İzmir Kemalpaşa'da bulunan Erze Ambalaj Plastik San. ve Tic. AŞ, çalışan 243 işçisini sendikada örgütlendikleri için işten çıkarmakla tehdit etti. Nisan ayında 16 işçiyi Petrol-İş Sendikası'nda örgütlendiği için işten çıkaran Erze Plastik, 2 Eylül günü de işçilerin topluca istifaya götürüleceğini duyurup, istifa etmeyenleri ise işten çıkarmakla tehdit etti.

Petrol-İş Sendikası'ndan yapılan açıklamada işçilerin hakları savunuldu. İşvereninin işçileri sendikadan istifaya zorlamasının suç olduğu ve işveren hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi. Diğer yandan nisan ayında sendikada örgütlü oldukları için işten çıkarılan 16 işçinin işe iade davası sürüyor.

Yatağan’da eylemler

Afşin Elbistan Termik Santrali'nde çalışan ama geçen hafta işten çıkarılan işçiler eylemlerine devam ediyor. Santral önünde toplanan işçiler basın açıklaması yaptılar ve EÜAŞ yetkilileriyle görüşmek istediler.

Alacaklarını ve haklarını talep eden işçiler 7 gündür eylemde olduklarını ve yeniden işe dönmek istediklerini belirterek Kahramanmaraş milletvekillerinden destek istediler.

Uşak’ta işçi kıyımı

Uşak'ta bulunan Kaynak İplik Fabrikası'nda işten çıkarılan 45 işçi Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, TBMM, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Uşak Valiliği ve Uşak Belediyesi'ne dilekçe ve mektup göndererek işe dönebilmek için yardım istedi. Yasal haklarını kullandıkları için işten çıkarılan işçiler, Ramazan Bayramı'nda ve okulların açılma döneminde işsiz kalmak istemediklerini ve işe dönmek için devletten yardım talep ettiklerini belirttiler.  İşçilerden 16'sı 2007 yılında işten atılırken 29'u geçen ay işyerindeki tuvalet kartı uygulaması ve baskılara karşı  yapılan grev oylamasının basında ses bulmasının ardından işten çıkarılmıştı.

Sanki toplama kampı

Kocaeli'de bulunan Um Tersanesi'nde çalışan yaklaşık 150 işçi maaşlarını alamadıkları için eylem yaptılar. Basın mensuplarının eyleme gelmesi üzerine tersane yönetimi işçileri yönetim binasına kilitledi. Basına bilgi verilmesine engel olmak isteyen Um Tersanesi Yönetimi basınla görüşen işçileri fişleyerek işten çıkarmakla tehdit etti.

Yaklaşık 1 haftadır üretim yapmadıklarını ve kendilerine kötü muamele yapıldığını belirten işçiler şunları söyledi: "Bizi burada adeta bir toplama kampında tutarcasına tutuyorlar. Yönetim binasından çıkmamamız için başımıza güvenlik ekipleri bırakıldı. Tershane yönetimi ve Uğur Mengeneci bu saate kadar bize bir açıklama yapmadı. Biz, iki aylık maaşımızı ve biriken mesailerimizi istiyoruz."

 


Dijital sayı 16 - 26 Kasım 2020 (pdf)

Dijital sayı 15 - 6 Kasım 2020 (pdf)

Dijital sayı 14 - 21 Ekim 2020 (pdf)

Dijital sayı 13 - 7 Ekim 2020 (pdf)

Dijital sayı 12 - 23 Eylül 2020 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası