'Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe! Girişimi' bileşenleri arasında bulunduğu 70 Milyon Adım Koalisyonu ve Barış Meclisi Gençlik Koordinasyonu ile birlikte Ankara'da bir dizi eylem gerçekleştirdi. 18 Kasım 2009 tarihinde saat 10:00'da bir basın açıklaması yapan DurDe! ve diğer bileşenler TBMM Genel Kurulundaki konuşmasında, Dersim olaylarına ilişkin sözleri nedeniyle CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen hakkında suç duyurusunda bulundu.

Öymen, Kürt sorununun şiddet yoluyla çözülmesi isterken anaların ağlamasını savunmuş ve Dersim'de; 1937-1938'de birçok sivilin öldürülüşünü, bazı çocukların ailelerinden alınarak başkalarının yanına verilişini ve Dersimli Alevilerin yok edildiği vahşeti olumlu bir örnek olarak göstermişti. Adliye önünde yapılan basın açıklamasında, ''Bu uygulamaların günümüzdeki sorunlarda da uygulanması gerektiği ifade edilerek bu anlayışın, kin ve nefret tohumları ektiği'' belirtildi.
''Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe! Girişimi'', ''Türkiye Barış Meclisi Gençlik Koordinasyonu'' ve ''70 Milyon Adım Koalisyonu'' üyelerinin suç duyurusunda, Öymen'in, Türk Ceza Kanunu'ndaki ''ayrımcılık'', ''hakaret'', ''suç işlemeye tahrik'', ''suçu ve suçluyu övme'', ''halkı kin ve nefrete tahrik'' ve ''görevi kötüye kullanma'' suçlarını işlediği öne sürüldü.

Suç duyurusunda Onur Öymen'in, TBMM'deki konuşmasından sonra da aynı sözleri tekrarlayarak, bunu bir ''nefret söylemine'' dönüştürdüğü, ''bu sebeple, yasama sorumsuzluğu ve dokunulmazlık sınırının aşıldığı'' kaydedildi.

Suç duyurusuna pek çok insan hakları aktivisti, sanatçı ve alevinin de aralarında bulunduğu 80 kişi imzalarıyla destek oldu.

CHP'nin kapatılsın!
Aynı gün öğlen saatlerinde ''ırkçı ve totaliter söylemleri nedeniyle CHP hakkında soruşturma başlatılması için de Yargıtay'a dilekçe veren DurDe! Aktivistleri Öymen'in TBMM Genel Kurulunda partisi adına konuştuğunu, hiç kimsenin böyle bir konuşmanın içeriği hakkında CHP'nin önceden bilgi sahibi olmadığına inanmayacağını dile getirdi.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası