"Ya özgürlük, ya hiç!"

Sİ Diyarbakır- Geçtiğimiz hafta Avrupa Sosyal Forumu hazırlık toplantılarının da yapıldığı Mezopotamya Sosyal Forumu Diyarbakır’da başladı. İlk gününde Avrupa Sosyal Forumu (ASF) hazırlık toplantılarının yapıldığı  forumun açılışı, cumartesi günü binlerce kişinin katılımı ile yapılan yürüyüş ile başladı.
Cegerxwîn Kültür Merkezi'nden Mezopotamya Sosyal Forumu (MSF)'nin yapılacağı Diyarbakır Belediyesi Sümer Park'a kadar yapılan yürüyüşe, sosyal forum katılımcılarının yanı sıra halk da destek verdi. “Ya özgürlük ya hiç”, "Özgür önderlikle demokratik önderliğe yürüyoruz” gibi pankartların taşındığı yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüş  MSF'nin yapılacağı Sümerpark’ta sona erdi. Sümerpark’ta Osman Baydemir, Hatip Dicle, Barış Annlerinden Fatma Özbek ve Dünya Sosyal Forumu Konseyi'nden Rafealla Baloni açılış konuşması yaptılar. Konuşmalarda açılıma değinilirken Fatma Özbek daha cesur adımlar atılması gerekliliğine vurgu yaptı. Dicle ise mezopotamya topraklarına barışın mutlaka geleceğini, bunu tüm ortadoğu halkları ile birlikte başaracaklarını vurguladı. Ardından Grup Nena ve Grup Rewşen ile konserlere geçildi.
3 gün sürecek olan sosyal forumda onlarca toplantı ve atölye gerçekleştiriliyor.
Ayrıca Filisitin, Irak, İran, Suriye, İtalya, Fransa ve Almanya’dan Meksika’ya  gibi birçok avrupa ve doğu ülkesinden gelen gençlerin oluşturduğu AMED kampında atölye, deneyim aktarımı ve kendi tartışmalarını yürütüyorlar.
Üç gün sürecek olan Mezopotamya Sosyal Forumunda onlarca toplantı, atlölye ve asamble gerçekleşecek. Daha çok yerel belediyelerin standlarının bulunduu stand alanlarında mezopotmaya ile ilgili bilgi almak mümkün.
Sosyalist İşçi, MSF'ye Sosyalist İşçi standı ile katıldı. Açılış gününden itibaren başlayan Sosyalist İşçi ve broşür satışları büyük ilgi gördü. Halk ile, solun yokluğu ve açılım sürecine dair tutumlarına dair sohbetler gerçekleşti. Gazeteye ve standa büyük ilgi gösteren katılımcılar ile geniş ve uzun tartışmalar gerçekleştirildi.
Ayşe Demirbilek

Ortadoğu'da  Halklar, Bölünmüşlük ve Dayanışma

MSF’nin ilk günü gerçekleşen"Ortadoğu'da Halklar, Bölünmüşlük ve Dayanışma"  asamblesinde Dünya Sosyal Forum Konsey Üyesi Raffaella Bolini, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Üyesi Ramazan Ödemiş, DTP Yöneticisi Engin Demir, KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek, Emek Partisi’nden Mehmet Türkmen, Filistin Halkı ile Dayanışma Derneği Temsilcisi Semiha Şahin, Türkiye Barış Meclisi Sözcüsü Ayhan Bilgen ile DSİP üyesi ve Taraf Gazetesi yazarı Roni Margulies birer sunum yaptı.
Kürt sorununda barış süreci tartışmaları öne çıktı. Roni   Margulies, "Kürt sorununun önemini ve silahlarla çözülemeyeceğini anladılar ancak bunu bize söylemiyorlar. Ama devlet çözümsüzlük için direnmeye devam ettikçe biz de mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz" dedi. Kürt sorununda sosyalistlerin görevinin sürecin Kürtlerin lehine sonuçlanması için üzerine düşen görevi yapması gerektiğinin belirtildiği toplantıda, Kürtlerin kazanması halinde emekçilerin mücadelesinin de önünün açılacağı belirtildi.
Çağla Oflas

Ekolojik Alternatifleri

Mezopotamya Sosyal Forumu’da Ekolojik Alternatifler konulu toplantıda yer aldı. Yeşil Düşünce Derneği, KESK, NKP Mersin ve Köy ve Kır Komünlerinin katıldığı panelde Yeşil Düşünce Derneği suyun kullanımı ve konumuna değindi.
KESK Mezopotamya coğrafyasının özelliklerinden ve ekolojik dengeden bahsetti. 
Küresel Eylem Grubu olarak bizler bugün ekolojik alternatifleri tartışmamıza neden olan küresel ısınma ve iklim değişikliğinin boyutlarından, karşısında örülmesi gereken mücadeleden ve kampanya hattımızı anlattık.
Önümüzde ilk ses çıkartacağımız alanlar olan IMF – DB zirvesi sırasındaki İklim zirvesi ve 24 Ekim Kopenhag zirverleri sırasında çıkacak güçlü bir ses örmek gerekir çağırısı yaptığımız toplantı katılımcıların soru ve katkıları ile sona ererken.
Toplantı sonrası standımıza gelen katılımcılar ile de sohbet etme ve malzemlerimizi verme fırsatı bulduk.


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası