Muhip Tezcan
ABD başkanı Barack Obama, İran'ın ikinci bir uranyum zenginleştirme tesisi inşa ettiğinin anlaşılması üzerine, İran'la diplomatik yollardan anlaşmayı deneyeceklerini ancak askeri müdahale seçeneğini de göz ardı etmediklerini söyledi.
Bu açıklama İran'ı tehdit etmek anlamına geliyor. İran ise bu açıklamanın hemen ertesinde yeni füze sistemlerini denedi. İran Devrim Muhafızları ordusunun hava kuvvetleri komutanı tatbikatla ilgili olarak "Bu, herhangi bir askeri saldırıya karşı hazırlıklı olduğumuzun ve bir işgal durumunda sınırsız direnişe geçeceğimizin bir işaretidir" dedi. İran'a yönelik baskı ve tehditlerin artmasına neden olan uranyum zenginleştirme tesisi, İran'ın Kum bölgesinde bulunuyor. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bu tesisin gizli olmadığını, tıbbi amaçlar için ihtiyaç duyulduğunu ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından denetlenmeye açık olduğunu ifade etti. Ancak ABD yetkilileri tesisi daha önceden tespit ettiklerini ve kamuoyuna ifşa edeceklerken, Ahmedinejad'ın bunu savuşturmak için tesisin varlığını kendisinin duyurduğunu iddia ediyorlar. Ayrıca İran'ı nükleer faaliyetlerini gizlediği ve aslında nükleer silah yapmak için harekete geçtiği iddiasıyla sıkıştırıyorlar.
1 Ekim'de altı ülkenin dışişleri bakanı Cenevre'de toplanarak İran'ın nükleer faaliyetlerini tartışacak ve ne gibi yaptırımlar uygulanacağını karara bağlayacak. Obama, İran'dan toplantıya kadar faaliyetlerini açıklamasını istiyor.
Ancak ABD'nin askeri müdahaleden bahsetmesi uluslararası alanda destek bulmadı. İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, aklı başında hiç kimsenin İran'a saldırmayı düşünmeyeceğini, sorunun mutlaka diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini belirtti. Irak cumhurbaşkanı Celal Talabani de, İran'a yönelik herhangi bir askeri saldırıya kesinlikle destek vermeyeceklerini ve hava sahalarını kullandırmayacaklarını söyledi. Recep Tayyip Erdoğan da İran'a haksızlık edildiğini, barışçıl amaçlarla nükleer faaliyetlerde bulunma hakkının tanınması gerektiğini söyleyerek, İran'a saldırmanın herkese zarar getireceğini ifade etti.


Dijital sayı 16 - 26 Kasım 2020 (pdf)

Dijital sayı 15 - 6 Kasım 2020 (pdf)

Dijital sayı 14 - 21 Ekim 2020 (pdf)

Dijital sayı 13 - 7 Ekim 2020 (pdf)

Dijital sayı 12 - 23 Eylül 2020 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası