Roni Margulies
Yeni bir sol parti oluşturma doğrultusunda çalışmalar devam ediyor. Çeşitli illerde toplantılar yapılıyor. Yeni partinin temel siyasi görüşlerini öneren "Çerçeve Metin" başlıklı bir metin tartışılıyor. Metin yeni çevre ve kişilere ulaştırılmaya çalışılıyor. Bazı çevrelerle görüşmeler yapılıyor. Baskın Oran ve Ufuk Uras seçim kampanyalarından bildiğim çoğu isim bu çalışmaların içinde.

Ne gerek var yeni bir partiye? Bir dizi sol parti var zaten. Bir tane daha yaratmaya ne lüzum var?

ÖDP'nin on küsur yılda ne hale geldiği belli. Bir ÖDP deneyimi daha yaşamanın ne gereği var?

Yeni parti, mevcut partiler gibi olacaksa, hiç gereği yok tabii. ÖDP deneyimini tekrarlayacaksa, hiç uğraşmamak daha iyi. Ama öyle olmayacağını umuyorum.

Yeni bir sol parti ihtiyacı, objektif durumdan ve geniş emekçi kesimlerin çıkarlarından kaynaklanıyor.

Bugün emekçilerin siyasi ve ekonomik taleplerini dile getiren, bu talepler uğruna mücadele eden kitlesel bir parti yok. Ne mecliste böyle bir parti var, ne de sokakta. Mevcut sol partiler kendilerinin var olduğunu iddia edecektir kuşkusuz, ama bunun ciddi bir iddia olmadığı açık. Bütün mevcut sol partiler bir araya gelse de, yine ciddi bir iddia olamayacağı açık.

Dolayısıyla, emekçi kitleler siyasî bir sesten, bu sesi güçlü bir şekilde çıkarabilmelerini sağlayacak bir araçtan yoksun.

Toplumun bütününde yaklaşık on yıldır giderek derinleşen, keskinleşen bir yarılma var. Bir yanda kemalistler, milliyetçiler, darbeciler, Ergenekoncular ve bunları destekleyen "Aman şeriat geliyor'cular ve "Eyvah vatan bölünüyor'cular, bayrağa sarınarak 'vatan, millet,Sakarya' diye bağırarak sokaklara dökülenler, orduyu göreve çağıranlar.

Bunların silahlı gücü var (TSK), yayın organı var (Cumhuriyet) ve siyasi partisi var (CHP).

Yarılmanın öbür yanında demokrasiyi, barışı ve Kürt Açılımı'nı savunanlar; darbelere ve Ergenekon'a karşı olanlar; askerin kışlasına çekilip uysal memurlar gibi oturmasını ve Anayasa Mahkemesi veya Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu gibi seçilmemiş kurumların siyasete bulaşmamasını isteyenler; başörtüsüne karışılmamasını savunanlar; azınlık haklarını destekleyenler var.

Bunların silahlı gücünün olmaması doğal, ama bir siyasi partileri de yok. Bu nedenledir ki, geçen seçimlerde kendini solcu olarak düşünenler arasında AKP'ye oy vermeyi düşünenler bile oldu.

Yeni sol parti, siyaset sahnesindeki bu boşluğu doldurmak için gerekli.

Bu kez ÖDP gibi olmayacağını umuyorum, çünkü ÖDP hem uzun bir yenilgi döneminin ardından, adeta bir boşlukta kurulmuştu, hem de sol örgütlerin kendi sorunlarını çözmek için katıldıkları bir oluşumdu.

Bu kez, tabandan gelen bir değişim isteği var toplumda. Bu istek, tek çare olarak AKP'ye oy verme şeklini alıyor. CHP'ye oy verme şeklini alacak değil ya! Yeni parti, bu değişim isteğinin üzerine oturduğu ölçüde başarılı olur.

Mevcut sol örgütlerin biraraya gelmesi biçimini aldığı ölçüde ise başarı şansı yok olur. Öyle olacak gibi görünmüyor, yani başarı şansı var.

Sosyalist İşçi yıllardır, belki de herkesten önce, böyle bir partiye ihtiyaç olduğunu savunuyor. Gazetenin tüm taraftarları yeni partinin içinde yerini alacak ve daha şimdiden yeni partinin başarısı için çalışıyor.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası