8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla dünyanın farklı ülkelerinde milyonlarca kadın sokaklara indi.

Meksika’da on binlerce öfkeli kadın Mexico City sokaklarına çıktı ve kadın cinayetlerini protesto etti. Meksika haftalardır kadınların eylemlerine sahne oluyordu. 14 Şubat'ta 25 yaşındaki Ingrid Escamilla'nın erkek arkadaşı tarafından öldürülmesi sonrası başlayan protestolar, 20 Şubat'ta yedi yaşındaki Fatima Cecilia Aldrighett cinayetinin ardından daha da büyümüştü. Kadınlar Ingird Escamilla’nın fotoğraflarını sansürsüz bir şekilde paylaşan La Prensa gazetesi binasına yürümüş, gazetecilerin arabalarını ateşe vermişti ve Sonora eyaletinde mahkemeyi yakmıştı.

Şili’de de 2 milyon kadın birçok kentte sokakları doldurdu. Aylardır süren protestolarda polisin özellikle kadın eylemcilere yönelik şiddet, taciz ve cinayetleri protesto edildi. Şili aynı zamanda feministlerin Las Tesis şarkısı ile tüm dünya kadınlarına ilham verdiği ülke.

Brezilya’da ise binlerce kadın, cinsiyetçi ve homofobik Bolsonaro’yu protesto etti. Brezilya’da her gün dört kadın cinayeti işleniyor. Kadına yönelik şiddetin en yoğun olduğu Amerika ülkesi olan Brezilya’da kadınlar toplumsal mücadelelerin hemen her alanında en önde yer alıyor.

2019’da her 2-3 günde bir, bir kadının öldürüldüğü Fransa’da da binlerce kadın sokaktaydı. Paris’te biraraya gelen kadınlar “patriyarşi virüsü”ne karşı sloganlar attı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de 120 bin kadın sokaklardaydı.

Bu ülkeler dışında Pakistan, Kırgızistan, Filipinler gibi çok sayıda ülkede kadınlar sokaktaydı.

Bu yılki 8 Mart gösterilerine katılımda geçen yıla göre küresel ölçekte azalma var. Bu durumun ana nedeninin koronavirüs salgını olduğu söyleniyor.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası