31 Mayıs'ta sabaha karşı İsrail askerleri Mavi Marmara gemisine saldırdı. 32 ülkeden 600'den fazla barış aktivisti 1,5 milyon Filistinli'nin hapsedildiği Gazze'ye insani yardım götürmek için günlerdir yoldaydı.

Uluslararası sularda gerçekleşen saldırı sonucu dokuz barış aktivisti öldü. Onlarcası yaralandı. Hepsi tutuklandı, dövüldüler, kötü muamele gördüler. Ancak tüm dünyaya İsrail vahşetinin ne olduğunu gösterdiler. 

Hukuk, insanlık tanımayan ırkçı bir devlet, dünyanın gözü önünde böylesine pervasız davranabiliyorsa Filistin'deki işgal gayri meşruydu. Dünyanın bir çok kentinde on binlerce insan İsrail'i protesto etti. Müslüman, Yahudi, Hristiyan, ateist savaş karşıtları Gazze'de ablukanın kaldırılmasını istediler.

Sıradan insanların eylemi dünyayı sarsabilir. Aktivistlerin çabası bir çok şeyi değiştirebilir. Gazze'ye yardım gemilerinde yaşamını kaybedenler ve tüm barış gönüllüleri bunu kanıtladı.

Gazze ablukasını delmeye dönük bu girişim amacına ulaşmıştır.

2006'da İsrail'in Lübnan'a saldırması, 2008'de Gazze'yi 22 gün boyunca bombalamasının ardından insani yardım taşıyan gemilere dönük saldırı uluslararası planda İsrail'in işini zorlaştırmıştır.

Bu önemlidir. İsrail, ABD'nin ve Avrupa Birliği'nin desteğiyle ayakta duruyor. Yardım gemilerinde bulunan ABD ve AB vatandaşı aktivistler ise İsrail askerlerinin açtığı yaraları dünyaya gösteriyor.

Gazze'ye insani yardım götüren gemiler, 4 yıldır aç bırakılan, aşağılanan, öldürülen Filistinlilere moral verdi. Aynı zamanda İsrail'le işbirliği yapan Arap egemen sınıflarının da maskesini düşürdü.

Maskesi düşen sadece onlar değil. Türkiye'de de İsrail dostlarının kim olduğunu gördük. Ergenekon'un, İsrail'in sadık dostu olduğunu gördük. Ermenilere ve Kürtlere karşı ırkçılık yapanların Filistinlilere ve Araplara da karşı ırkçı olduğunu gördük.

Toplumdaki büyük yarılma Gazze'ye insani yardım etrafında kendini tekrar üretti. Ortadoğu'da ve Türkiye'de statükonun devam etmesinden yana olanlar, Türkiye'nin eskisi gibi İsrail'in sadık dostu olmasını isteyenler, İslam fobisini, milliyetçiliği ve ırkçılığı yayanlar, halktan ölesiye nefret edenler bir tarafta durdu. Filistin'e özgürlük diyenler, savaşa ve işgale karşı olanlar, barış isteyenler, ırkçılığa, emperyalizme ve siyonizme karşı olanlarlarsa diğer tarafta.

Bu saflaşmayı derinleştirmek gerek. İsrail ile tüm ikili anlaşmalar bir an önce iptal edilmeli. Gazze'ye bomba yağdıran israil askerlerinin Türkiye'de eğitilmesine izin verilmemeli.

İsrail'le askeri işbirliği son bulmalı, silah alımları durdurulmalı. Ortadoğu'da barış için Filistin'in işgali ve Kürtlere karşı savaş son bulmalı.

Sosyalistler dün olduğu gibi bugün de Filistin davasının en kararlı savunucularıdır.

Siyonizme, ırkçılığa, anti-semitizme, İslam fobisine karşıyız. Emperyalizmin yenilmesini istiyoruz.

Emperyalizme karşı mücadele edenlerle omuz omuzayız.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası