Dünyada Yahudilere en fazla zararı İsrail'in verdiği açık. İsrail'in her katliamında anti-semitik fikirler hortluyor. Türkiye'de Gazze saldırısının ardından benzer bir durum yaşandı.

Milliyetçiler ve ırkçılar Hitler'i 4.5 milyon Yahudi'yi gaz odalarında katlettiği için selamlandı.

Türkiye'de anti-semitik görüşler yani Yahudi düşmanlığı hep popüler oldu. Dünyayı zengin Yahudilerin yönettiği, her şeyi bir Yahudi komplosu olduğu fikri ırkçı çevreler tarafından empoze edildi. 

Türkiye Hitler'in Kavgam kitabı defalarca baskı yaptı, sokak tezgahlarında bile satılıyor. Kamu-Sen yöneticisi faşistler sokakta "Hitler bey" için helva dağıtılabiliyor. Anti-semitik görüşler daha Filistin toprakları Siyonistler tarafından işgal edilmeden popülerdi.

Sosyalistler anti-semitik fikirlere karşı mücadele ederler. Faşizmin bir insanlık suçu olduğunu, Hitler'in tarihin en kanlı diktatörlerinden biri olduğunu işçilere ve yoksullara anlatırlar.

Siyonizmle Yahudiler bir ve aynı değildir. Siyonizm, ırkçılıktır. Nazilerin iktidarından tüm Almanlar sorumlu tutulamayacağı gibi Siyonizmin yaptıklarından tüm Yahudiler sorumlu tutulamaz. Filistin'le dayanışma eylemlerinde anti-semitik sloganların kullanılmasına karşı mücadele ederiz.

Anti-semitizme karşıyız, ancak İsrail'e karşı olan her eyleme, her mücadeleye "anti-semitik" damgasını vuran görüşe de karşıyız. Bu görüşün altında anti-semitizmin ikiz kardeşi İslam fobisi yatıyor.

Siyonizmi kınamak, Siyonist devletin ortadan kalkmasını istemek anti-semitizm değildir. İsrail'e karşı direnen Hamas'ın Müslüman olması Filistin direnişini anti-semitik kılmaz.

Tıpkı anti-semitizm gibi İslam fobisini de kapitalistler kullanıyor. ABD emperyalizmi ve onun bekçi köpeği İsrail'e karşı mücadele edenler "şeytan", "İslamofaşist" ilan ediliyor. İslam fobisini dünyaya yayan Afganistan ve Irak'ı işgal eden George W. Bush'tu. Türkiye'de İslamofobik görüşler kemalizmin özündeydi ve 28 Şubat darbesi ile popülerleştirildi.

İsrail'e karşı her eylemi anti-semitik olarak damgalayan görüşün sahipleri bize tarafsız olmamızı öneriyor. Bir yanda İsrail, öte yanda işgal edilmiş, bölünmüş yoksulluk içindeki Filistin. Sosyalistler her zaman ezilenden yanadır. İsrail karşısında tarafsız kalamayız. Filistin direnişini liderliğini kim yaparsa yapsın destekleriz.

Anti-semitizm ve İslam fobisi ikiz kardeşlerdir. İkisinin de kökeninde ırkçılık vardır. Sosyalistler ikisine de karşıdır.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası