Yunanistan’da ekonomik krizin bedelini işçilere ödetmeye çalışan PASOK hükümetininsaldırılarına karşı direniş devam ediyor.

Yunanistan’ın en büyük iki sendikası 29 Haziran günü 24 saat sürecek olan ortak bir genel grev yapmaya karar verdi. Toplam üye sayısı 1,2 milyon olan iki sendika hükümetin çıkartmaya çalıştığı  çalışma ve emeklilik düzenlemelerini protesto edecek. 29 Haziran genel grevi bu sene yapılacak beşinci genel grev olacak.

Yunanistan hükümeti AB’den ve IMF’den alınan toplam 110 milyar dolarlık borçların karşılığını  sadece bu şekilde finanse edebileceklerini söylüyor. Oysa zenginlere ve borsa işlemlerine uygulanacak yüksek oranlı vergilerle bu karşılanabilir.

Sendikalar hükümetin zaten yüksek işsizliğin olduğu bir ortamda işten atılmaları kolaylaştıracak, emekli maaşlarını düşürecek ve emekli olma yaşını  daha da arttıracak düzenlemeler yapmasından endişe ediyor.

Yunanistan’daki saldırılar Yunan işçi sınıfı tarafından bir aşağılama olarak algılanıyor. İşçiler uzun ve zor bir mücadele sayesinde kazandıkları hakların bu şekilde ellerinden alınmasına ve sosyal devletin yok edilmesine sessiz kalmıyorlar. Hükümetin bu eleştirilere verebildiği tek yanıt ise başka seçeneklerinin olmadığı, bunu yapmak zorunda oldukları şeklinde.

Sendika ne istiyor?
Özel sektörde bulunan sendikaların konfederasyonu olan ve 800.000 üyesi bulunan Yunanistan Genel İşçi Konfederasyonu'ndan (GSEE) yapılan açıklamada 29 Haziran genel grevinin emek pazarını liberalleştirme çabalarına karşı, zayıflatılmaya çalışılan emekli maaşlarını korumak için yapılacağını söyledi.

GSEE işçi karşıtı çabaları ve hükümetin olumsuz ve sabit tutumunu protesto ettiğini açıkladı. Ayrıca işverenlerin inatçılığı yüzünden yakın zamanda bir çok sektörde yapılması gereken toplu sözleşmelerin yapılamadığı belirtilerek genel grevde işçilerin bu durumdan kaynaklanan haylkırıklıklarını da ifade edeceklerini vurguladı.

GSEE’den sonra ikinci büyük konfederasyon olan ve 400 bin üyesi bulunan kamu çalışanları  konfederasyonu ADEDY resmen bir karar alınmasa bile greve katılacaklarını  açıkladı.

ADEDY Genel Sekreteteri Ilias Iliopoulos yaptığı  açıklamada “Üyelerimiz bu adaletsiz ve sert saldırıdan korumak için sokaklara çıkmak zorundayız. Yunanistan bu neo-liberal politikalar için bir deneme tahtası durumunda. Eğer bu politikaları burada uygulamayı başarırlarsa, bunu Avrupa’nın tamamında işçi sınıfına dayatacaklardır, hatta varlıklı Kuzey Avrupa ülkelerine bile” dedi.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası