1996 yılının Haziran ayında ABD polisi, New York'ta, genellikle eşcinsel ve transeksüellerin bulunduğu Stonewall Inn isimli bir bara rutin baskınlarından birini düzenlemişti.

Müşterilerin sıraya girip kimliklerini göstermeleri ve kadın kılığındaki erkeklerin ise polis memurlarıyla barın banyosuna gitmeleri istendi. Olağanın aksine o gece bardakiler memurların istediklerini yerine getirmeyi reddetti. Aynı esnada barın dışında olayları izlemek için 100 - 150 kişilik bir kitle toplanmıştı. Elleri kelepçeli bir kadının dört tane polis tarafından polis aracına bindirilmeye zorlanmasının ve direndiği için kafasına vurulmasının ardından, kalabalık polislere bira kutularını atarak saldırmaya başladı.

 

Yaklaşık beş gün boyunca süren isyan bastırılmış olsa da, ilerleyen aylarda ABD'de iki tane eşcinsel eylem grubu kuruldu. Eşcinsel haklarını savununan üç ayrı gazete çıkarılmaya başlandı. Hareket ABD'den tüm dünyaya sıçradı.

Aynı yılın Kasım ayında New York sokaklarında ilk eşcinsel onur yürüyüşü düzenlendi. Sonraları ABD'de ve dünyanın birçok ülkesinde, Stonewall isyanlarının anısına, her Haziran ayında düzenli olarak kutlanılan bir etkinlik haline geldi. 1993'te, Türkiye'deki ilk Onur Yürüyüşü denemesi valilik tarafından engellendi, yurtdışından getirilen konuklar sınırdışı edildi. 10 yıl sonra, 2003'te ise 50 kişinin katılımıyla gerçekleşmeyi başardı. Geçtiğimiz son birkaç yılda, binlerce LGBTT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti, Transeksüel) bireyin ve LGBTT hakları savunucularının katıldığı yürüyüşler oldukça coşkulu geçiyor.

Bu sene, 18-27 Haziran tarihleri arasında on sekizincisi düzenlenecek olan Onur Haftası'nda neredeyse her hafta bir başka eşcinselin ölüm haberinin gelmesinden, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Aliye Kavaf'ın homofobik açıklamalarına; LGBTT bireylerin aileleri ve çevreleriyle yaşadıkları sorunlardan, haklarının hukuki olarak güvence altına alınmasına kadar birçok konuya değinilecek.

27 Haziran Pazar günü sat 17.00’de Taksim Meydanı’nda toplanma çağrısı LGBTT örgütleri buraradan Galatasaray Meydanı’na Onur  yürüyüşü yapacak.

Devrimci sosyalistler olarak biz de, toplumda cinsel kimlikleri yok sayılan, hastalıklı görülen, gizlenmeye mecbur edilen, polis şiddetine maruz kalan, yasal hakları tanınmayan, dernekleri kapatılan, iş verilmeyen, okul yurtlarında barındırılmayan, susturulan, bastırılan, dövülen, öldürülen eşcinsellerin ve transeksüellerin yanlarında olacağız. Homofobiye ve transfobiye karşı, "Eşcinseller susmayacak" diye haykıracağız.

 


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası