- Operasyonlar durdurulsun

- Taş atan çocuklar serbest bırakılsın

- Kürtlerin kültürel hakları tanınsın

- BDP’ye yapılan baskılar son bulsun

- Savaşan güçler masaya otursun

 

Şemdinli'deki çatışmada ölen asker Volkan Demir'in babası soruyor: "Bu neyin kavgası. Nedir bunun anlamı? Buna bir anlam veremiyorum. Kalkarsınız bir ülkeyle savaşırsın ve savaştığınızı bilirsiniz." Giresun'da yaşayan Demir ailesi, acı içinde bu savaş bitsin diye feryat ediyor.

Şemdinli'deki ölen askerlerden Mutlu Saydam'ın ağabeyi soruyor: "Ben Şemdinli'de niye öleyim? Diyarbakır'da niye öleyim? Ben Urfa'da, Malatya'da niye şehit olayım? Biz kiminle savaşıyoruz anlamıyorum. 30 yıldır anlamış değilim." Sakarya'nın Arifiye ilçesinde yaşayan Saydam ailesi Mutlu'nun boşu boşuna ölüme gönderildiğini düşünerek ağlıyor.

Kürtler 30 yıldır devlete karşı savaşıyor. Dünyanın en büyük ordularından biri olan Türk ordusu PKK’yi askeri olarak yenemiyor. Ama operasyonlar devam ediyor. Sınıra 15 günlük erler yollanıyor. Yüksek teknoloji ürünü silahlar alınıyor. Emekçi çocukları bile bile ölüme gönderiliyor.

Ölümlerin sorumlusu savaş yanlılarıdır. Silah bırakıp gelen PKK’lileri hapse tıkarak çatışmaların önünü açanlardır. CHP ve MHP’nin baskısıyla Kürt açılımından vazgeçen AKP’dir. Çözümsüzlüğü defalarca kanıtlanan askeri yöntemlerden yana olanlardır.

Biz ölüm değil çözüm istiyoruz. Kürtlerin hakları tanınırsa akan kan durur.

 

 

Derhal açılım sürecinin başlangıcına geri dönülmeli
Operasyonlar dursun, ölümler son bulsun
Türk milliyetçiliği - Kürt milliyetçiliği

 

 


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası