PKK lideri Abdullah Öcalan ve BDP Eşbaşkanı Selahatttin Demirtaş, Genelkurmay'ın Anadil Muhtırası'nın arkasında saf tutan "tek dil, tek bayrak" sloganıyla saf tutan ırkçı CHP'ye ve faşist MHP'ye yüklendi.

DSİP, muhtıraya karşı çıktı. DSİP üyeleri İstanbul ve Ankara'da muhtıraya karşı 3 eylem yaparken Doğan Tarkan, Demokratik Toplum Kongresi'nin Demokratik Özerklik kararına en net desteği verdi.

Abdullah Öcalan:
"Biz devleti bölmek istemiyoruz, biz demokratik Türkiye ile bütünleşmek istiyoruz, bunun için çaba sarf ediyoruz. Bayrak bir simgedir. Bizim için çok önemli değildir. Bayrak egemen sınıfların simgesidir. Biz egemenler gibi, egemen sınıflar gibi bakmıyoruz.

Bu olaylarda etrafında dolandıkları bir dil var; bu dil, Türkiye'de ulus-devletin oluşturduğu bir dildir. Devletin yanına yeni bir devlet, bayrağın yanına yeni bir bayrak doğru değildir. Bu bir tuzaktır, bundan uzak durulmalıdır. Tek dil, tek bayrak gibi şeyler ulus-devlet ideolojisi olup, küçük burjuva milliyetçiliğidir. Bundan dolayı milliyetçiler ortalığı ayağa kaldırıp velveleye verdi.

Ben defalarca söyledim, yol haritasında da bunu belirttim. Biz demokratik siyasetle, demokratik ulus inşaasını gerçekleştirmeye çalışıyoruz. CHP ve MHP boğazına kadar rantçılığa bulaşmıştır. 80 yıldır CHP bunu yapıyor, MHP de öyle. Bu devlet rantçılığıdır.

Partiler daha çok olaya rantçı yaklaşıyorlar, asıl bu devleti böler."

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş:
"Bu bir yetenek tabii ki, maharet ister. Merak ediyorum, 'Alevi sorunu' derken veya bu sorunla ilgili çözüm üretirken hangi kavramı kullanacaksınız. Mesela şöyle mi diyeceksiniz? 'O şeylerin, şey sorununu, şey yapacağız' mı diyeceksiniz? Alevi'ye Alevi, Kürt'e Kürt denir. Aleviler cemevine gider. Kürtler Kürtçe konuşur. Bu böyledir, bunu öğreneceksiniz. Bu bir ayrıştırma, bölme değildir.

Önce farklılıkları tanıyacaksınız. Önce farklılıkları kucaklayacak kadar yürekli olacaksınız, ondan sonra birlikten bahsedeceksiniz. Biz ayrıştırmak, bölmek için bunları ifade etmiyoruz. Ama tekleştirmek başkadır, birlik olmak başkadır. Sizin zihniyetiniz tekleştirmek üzerinedir, bizimki birleştirme üzerinedir. Biz Türkiye halklarının birliğinden söz ediyoruz, siz Türkiye'nin tekliğinden söz ediyorsunuz. Siz ülkeyi tekleştirmek için bölüyorsunuz, biz ülkeyi güçlendirmek için birleştiriyoruz. Demokratik Özerklik budur işte.''

DSİP Genel Başkanı Doğan Tarkan:
"DTK'nın Demokratik Özerklik kararını onaylıyorum, destekliyorum. Genelkurmayın muhtırası son derece olumsuzdur, muhalefet partilerinin de tutumu olumsuzdur. Kürt hareketi dostları ile birlikte mücadeleyi sürdürecektir

Kürt ulusunun varlığı ve bu topraklarda yaşamakta olduğu kabul edilmelidir.

Kürtlerin talepleri anayasa da yer almalıdır. Demokratik Özerklik, iki dilli hayat, bunlar mutlaka anayasal güvence altında olmalıdır. Demokratik özerklik talebi Avrupa Birliği'nin uygulamalarından farklı değildir. Karşı çıkanların kopardığı yaygara çok anlamsızdır."


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası