Kürt özgürlük hareketine karşı siyasi bir yıldırma hareketi olarak başlayan ve hala süren KCK operasyonuna ilişkin en önemli dava Amed’de sürüyor.

Amed KCK davasında sanıklar Türkçe konuşup anlayabildiklerini ama Kürtçe savunma yapmak istediklerini, çünkü kendilerini en iyi anadilleri olan Kürtçe’ede ifade ettiklerini belirtmişti.

Yargılamayı sürdüren mahkeme heyeti tutukluların bu taleplerini sürekli olarak reddetti.

Volkan Akyıldırım
KESK Genel Başkanı Sami Evren ve TİS Hukuk Sekreteri Adnan Gölpı-nar'ın istifasının ardından Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) 6 Ocak'ta olağanüstü kongre yapacak ve yeni bir yönetim oluşturacak. 

Açlık sınırı: 893,23
Asgari ücret: 629.96


Volkan Akyıldırım
2010 yılının üçüncü çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 5.5 oranında büyüdü. Başbakan Erdoğan ve AKP'li bakanlar kişi başına milli geliri artırdıklarını söylüyor.

Milyonlarca işçi, kamu emekçisi, sözleşmeli, işçi ve memur emeklisi için aldığı ücret ve maaşlar insanca bir yaşam sürdürmekten uzak. 

2010 yılında da Hrant Dink ailesinin adalet talebi yerine gelmedi. Dava üç tetikçi ile sınırlandırılırken, Dink ailesi Kafes darbe planı davasına müdahil oldu. Kafes

Karadenizliler Çernobil'deki nükleer santral kazası sonucu açığa çıkan radyasyondan dolayı kanserle boğuşuyor. AKP ise Akkuyu'dan sonra Sinop'ta da nükleer

Maraş'ın katillerinin Maraş katliamı anmasında boy göstermelerini, İstanbul'da Velibaba Cemevi'ne yapılan saldırı izledi. Yüzleri maskeli saldırganlar Cemevi'ni

Halk darbeler düzeni son bulsun dedi, 12 Eylül darbecilerini koruyan geçici 15. Madde darbenin 30. yıldönümünde çöpe atıldı. 13 Eylül sabahı darbe karşıtları

KCK davası 13 Ocak'ta yeniden başlayacak. Uzun süredir konuşulan, bizim de tartıştığımız Kürt sorununda demokratik açılım sorunu, pratik olarak KCK duruşmalarında elle tutulur bir netlik kazanacak. Gerçekten bir açkılım var mı? Gerçekten barış her zamankinden daha mı yakın?

Mahkemenin BDP'li tutuklularla ilgili kararı, aralarında belediye başkanlarının da olduğu yüzlerce tutuklunun serbest bırakılıp bırakılmayacağı, nasıl bir açılım sürecinin içinde olduğumuzu pratik olarak gösterecek.

Balyoz davası, Ergenekon davaları arasında en önemlisi, çünkü bu davada doğrudan bir darbe teşebbüsü yargılanıyor. Hakkında en az tartışma yaratan darbe davası yine Balyoz'du. Ta ki dava başlayana, Çetin Doğan'ın ailesi ve avukatlarının kampanyası başlayana dek. Doğan ve Doğuş Holding medyasının desteğiyle yürütülen kampanyayla Balyoz darbe planı diye bir şey olmadığına, Çetin Doğan ve darbeye imza atmış 195 darbeci subayın suçsuz olduğuna inanmamız isteniyor.

Partilerindeki sorunları yıllar boyu politikalarında değil, Deniz Baykal'da arayan CHP'liler, bir kaset darbesi sonucu Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlık koltuğuna oturmasını coşkuyla karşıladı. Kılıçdaroğlu'nun değişimin sesi olacak, CHP'yi "sol" bir parti hâline getireceği yönündeki bu iddia aylarca ortalığı kasıp kavurdu. 

Şenol Karakaş
Yine bir 19 Ocak daha yaklaşıyor. Hrant Dink'in öldürülmesi üzerinden dört yıl geçmiş olacak bu 19 Ocak'ta.

Dört yıldır, binlerce insan, Agos gazetesinin önüne, Hrant Dink'in vurulduğu yere gidip, kızgınlıkla ve acıyla bekliyor.

Kızgınlıkla bekliyor, çünkü herkes biliyor, Hrant Dink, bir Ermeni olduğu için öldürüldü. 

İki dilin kabulü çözümde ilk adımdır

85 yıl boyunca Türk devleti Misak-ı Milli sınırları içerisinde yaşayan Kürtleri ezdi. Kürtler tarihte 29 kez ulusal baskıya karşı ayaklandı. Kürt sorununun başlangıç nedeni cumhuriyeti kuran asker ve sivil bürokratların Kürtlere verdikleri özerklik sözünü tutmayıp, Türkiye'de yaşayan herkesin Türk olduğunu ilan ederek Türk egemen sınıfının ulus-devletini kurmalarıydı. Ulusal varlıkları, dilleri, kültürleri inkâr edilen, asimilasyon ve ağır baskı ile zorla Türkleştirilmeye çalışılan Kürtler 85 yıl sonra devlete Kürt sorununda suç işlediğini kabul ettirdi ve bir ulusun özgürlük isteğini tankla, topla, tüfekle bastırmak isteyenler mahkûm edildi.

Türk egemen sınıfının sözcüleri Kürtlere durmadan "silahları bırak, sonra konuşalım" diyor. Ancak dağda silahla değil ovada demokratik yöntemlerle siyaset yapan Kürt politikacıların bileğine kelepçe vuruluyor. Kürt sorununun barışçıl çözümü Kürtlere silahla direnmekten başka hiçbir yol bırakmayan baskının son bulmasından geçiyor. "KCK davası" tutukluları bir an önce serbest bırakılmalı, bu barışın da önünü açar.

PKK lideri Abdullah Öcalan ve BDP Eşbaşkanı Selahatttin Demirtaş, Genelkurmay'ın Anadil Muhtırası'nın arkasında saf tutan "tek dil, tek bayrak" sloganıyla saf tutan ırkçı CHP'ye ve faşist MHP'ye yüklendi.

DSİP, muhtıraya karşı çıktı. DSİP üyeleri İstanbul ve Ankara'da muhtıraya karşı 3 eylem yaparken Doğan Tarkan, Demokratik Toplum Kongresi'nin Demokratik Özerklik kararına en net desteği verdi.

Şenol Karakaş
Sosyalizm, kahramanların eyleminin ürünü değildir. Sosyalizm, 'akıllı insanlardan' oluşan sosyalist partilerin kararlarının sonucu da değildir. Sosyalizm, kurtarıcılarla, önderlerle, akıllı öznelerin, aklı belirsiz nesne olan kitlelerin önünde gerçekleştirdiği iradi müdahalelerle ilişkili değildir.

Eli Haligua
2010 yılında yaşanan afetlerin ve kırılan rekorların 2011'de de devam edeceği daha ilk günlerden belli oldu. Uzmanlar, İngiltere'nin son 300 yılın en soğuk kışına gireceğini ve başkent Londra'da bulunan Thames Nehri'nde suların donmasına yakın bir durumla karşılaşacağı belirtti. 

Onur Devrim Üçbaş
ABD'nin Ortadoğu'daki en yakın müttefiklerinden biri olan Mısır'da sular durulmuyor. Ülkede yapılan şaibeli seçimlerin ardından muhalefet hareketi yükselmeye başlamışken son on  yılın en kanlı saldırısı ülkedeki Hristiyanları hedef aldı.Mısırlı yetkililer İskenderiye'deki kiliseye yapılan saldırının ardından  faili El-Kaide olarak gösterseler de durum bundan daha karışık.

Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası