En kanlı darbenin lideri, 12 Eylül’ün genelkurmay başkanı Kenan Evren, 31 yaşında işlediği insanlık suçları için ifade verdi. Dünyanın en zengin 50 generalinden biri olan 12 Eylül’ün Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya, cuntanın yaşayan iki üyesinden biriydi, o da yaptıkları için savcıya ifade verdi. İfadeler yetmez, yargılanacaklar! 94 yaşında olması Kenan Evren’i ne aklıyor ne de 12 Eylül davasını önemsiz- leştirmiyor. Eğer Kenan Evren, Tahsin Şahinkaya ve mahkeme tarafından aranmaya başlayan 12 Eylül işkencecileri yargılanıp hak ettikleri cezalara çarptırılırsa hem hayatını karattıkları yüz binler için adalet gerçekleşir, hem de dört darbe yapan ordunun bir daha bunu yapması engellenir.

“Pişman değilim”, “yine olsa yine yaparım” diye ifade veren Kenan Evren hem suçlarını savunmuş hem de şimdiki generallere mesaj vermiştir. Eğer yargılanırsa bu da tüm darbecilere mesaj olur: Siz de mahkemeyi boylarsınız!

Kenan Evren’i ve 12 Eylül’ü yargılatan AKP değil halktır.

Halkın yüzde 58’i 12 Eylül düzeninin son bulmasına ve darbecilerin sivil mahkemelerde yargılanmasına ‘evet’ dedi.

Hayır oyu çağrısı yapanlar referandum süreci boyunca Kenan Evren ve 12 Eylülcülerin yargılanmayacağı, bunun bir kandırmaca olduğunu iddia etmişti. Yetmez ama Evet diyen sosyalistler ise sokakta yüz binlerce insana neden Kenan Evren’in yargılanması gerektiğini anlatmıştı. Haklı çıkan biz olduk. Halka yalan söyleyenler bir an önce özür dilemelidir.

Sosyalistler ve insan hakları savunucuları 31 yıl boyunca Kenan Evren’in yargılanması için mücadele etti. Bunlardan bir kısmı bugün Kenan Evren hesap veriyor diye üzülüyor. Gerekçeleri bunun AKP’ye yarayacağı. AKP’ye yaramamasının yolu darbecilerin yargılanıp cezalandırılması için çok kararlı bir sol muhalefetin yaratılmasıdır. AKP’ye en büyük desteği veren 12 Eylül düzeninin değişmesine ‘hayır’ diyen bu sözde solculardır. Kime yazar, bizi ilgilen- dirmez. Darbecilerin halka hesap vermesini istiyoruz!
Sadece 12 Eylülcüler değil, Balyoz darbesini hayata geçiren generaller, orgeneraller hapiste hesap veriyor. Yaşar Büyükanıt’ın “iyi çocuklar” dediği Şemdinli bombacıları 6 yıl sonra tutuklanıyor. Bunlar tarihi gelişmelerdir. Darbe karşıtlarının inatçı mücadelesi, Yetmez ama Evet kampanyasının milyonlara gerçekleri anlatması ve halkın darbecilere olan öfkesi bu süreci ilerletiyor. Kenan Evren savcıya ifade verirken sokağa “yetmez, hesap verecekler” sloganıyla sokağa çıkan DSİP tüm sosyalistleri ve demokratları kendi davalarına sahip çıkmaya çağırıyor.

 


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası