Pazar günü yapılan Fransa başkanlık seçimlerinin ilk turunda Sosyalist Parti adayı François Hollande oyların yüzde 28.4’ünü alarak önde bitirdi.

Nicolas Sarkozy ise yüzde 27 oyla Hollande’ın gerisinde kaldı ama seçimlerde en büyük sürprizi faşist Milliyetçi Cephe’nin lideri Marine Le Pen yaptı. Oyların yüzde 18.5’ini alarak üçüncü gelen faşist aday “Artık Fransa politik hayatının merkezine oturdum” diyor.

Le Pen seçim kampanyası boyunca göçmen işçilere, Fransa’da yaşayan Müslümanlara karşı propaganda yaptı.

Seçim öncesi çok başarılı bir kampanya sürdüren ve birçok yorumcu tarafından Marine Le Pen’in önüne geçeceği söylenen Jean Luc Mélenchon ise yüzde 11 alarak dördüncü oldu.

Yeşil aday yüzde 2’de kalırken önceki başkanlık seçimlerinde oldukça yüksek oranda oy alan Yeni Antikapitalist Parti (NPA) adayı sadece yüzde 1.5 oranında oy bulabildi.

Fransa seçimlerinde faşistlerin oylarını yüzde 18’e kadar çıkarmış olması Avrupa için alarm zillerinin çalınmasına neden oluyor.

2008’de başlayan, inişler ve çıkışlarla hala sürmekte olan kriz radikal kutupları öne çıkarmakta ve faşist hareketi ciddi bir tehlike olduğunu göstermekte.

Avro bölgesinin ikinci büyük ekonomisi olan Fransa’da yüzde 18.5 oranında oy alan faşizm Avrupa’nın en zengin ülkesi olan Norveç’te de 77 kişiyi gözünü kırpmadan öldüren Anders Behring Breivik’i çıkardı.

Avrupa’da sosyalistlerin önde gelen görevlerinden birisi faşizme karşı mücadele.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası