Halil Berktay, Taraf gazetesinde çıkan röportajında 1 Mayıs 1977’de Taksim’de gerçekleşen katliamın sorumlusunun sol olduğunu söyledi. Berktay’a göre sol bir efsane yaratarak bu suçunu gizlemiş. Aslında gerçek tamamen farklıymış.

Bu bir iddia. İddiayı ortaya atan bunu kanıtlar ancak Berktay binlerce tanığı yaşayan bir olaydan bahsediyor. Binlerce tanık birşey söylerken, Berktay ve onu destekleyen az sayıda kişi başka bir şey söylüyor.

Bu tartışma artık bitti. Berktay ve onu destekleyenlerin ileri sürdüğü olguların yanlış ve zaman zaman saçma (20 bin silahlı İGD’li gibi) oldukları artık kanıtlandı.

 

Tarihçi Berktay’ın gücü tarihin yeniden ve farklı yazılmasına yetmedi.

Berktay’ı yalanlayan en önemli belge, 12 Eylül darbesini gerçekleştiren generallerin iddianamesi.

Bu iddianamede savcı çok açık ve net bir biçimde 1 Mayıs’a kanlı bir elin müdahale ettiğini anlatıyor ve 12 Eylül darbesinin bu kanlı katliamdan sonra zemin kazandığını, 12 Eylül generallerinin 1 Mayıs katliamını da kullandıklarını yazıyor.

1 Mayıs’ın yanı sıra bir iddia daha ortaya atıldı: “Ülkücüler 12 Eylül öncesi konumlarının özeleştirisini yaptılar ama sol bunu yapmadı.”

Bu iddiayı ortaya atanlar hem sol içi tartışmaların farkında değiller hem de yine 12 Eylül iddianamesine bakmıyorlar. Bu iddianame Çorum, Maraş, Sivas, 16 Mart, Bahçelievler katliamı gibi olayların Ülkücüler tarafından yapıldığını anlatırken diğer yandan da darbecilerin rolünü vurguluyor.

1 Mayıs katliamını ve diğer Ülkücü faşist katliamlarına rağmen Berktay ve arkadaşları ortaya attıkları iddialar kafa karıştırmak istiyor.

Öte yandan 12 Eylül davasını küçümseyen ve “tiyatro” diye suçlayanların tiyatrodan anladıklarının başbakanın tiyatro anlayılşından bile daha geri olduğu ortada.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası