Birleşmiş Milletler’in yapacağı iklim zirvesi öncesi, dünyanın 160 ayrı ülkesinde üç binden fazla protesto eylemi gerçekleştirildi. Daha önceki 19 zirvede hiçbir somut adım atmayan dünya liderleri ile iklim değişikliğine sebep olan şirketlere karşı 600 bin kişi bu haftasonu sokaklardaydı. Avustralya’dan Fransa’ya, Hindistan’dan ABD’ye her yerde iklim aktivistleri “Laf değil eylem” dedi.

Türkiye’de Küresel Eylem Grubu (KEG) haftasonu bir karşı zirve düzenledi. Etkinlikte yerel hareketlerin iklim değişikliğiyle ilgili mücadeleleri ve BM zirvesinden talep edilenler tartışıldı.

20 Eylül Cumartesi günü yine KEG’in çağrısıyla iki bine yakın aktivist Taksim’deki yürüyüşe katıldı. “İklimi değil sistemi değiştireceğiz” ana pankartı arkasında rengârenk ve coşkulu bir kitle “Şirketleri yeneceğiz” sloganıyla yürüdü.

Herkesin merakla beklediği eylem pazar günü New York’ta gerçekleşti. ABD ve Kanada’nın çeşitli yerlerinden 550 otobüs dolusu insan yürüyüş için kente geldi. Eyleme sendikalar, çevre dernekleri, yerli halklar, öğrenciler, öfkeli büyükanneler, yerel örgütler ve inanç grupları katıldı. Bilim insanları “Tartışma bitti, kanıtlar kesin, iklim için harekete geçin” diyerek yerlerini aldı. Yürüyüş başladıktan iki buçuk saat sonra hâlâ yürümeye başlayamamış olanlar vardı. Devasa bir kalabalık, tarihin en büyük iklim eylemine imza attı. Organizatörlere göre yürüyüş 310 bin kişiydi.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, geçtiğimiz haftalarda en sert ifadelerin yer aldığı raporunu yayımladı. Küresel ısınma, deniz seviyelerinde yükselme, buzulların erimesi, yağmur rejimlerinin bozulması ve ani sıcaklık değişimleri konusunda uyarılar yaptı. BM’nin bunun üzerine çağırdığı iklim zirvesine 120 dünya liderinin yanı sıra büyük şirketlerin temsilcileri katılıyor.

Kyoto’nun yerine geçirilmesi için 15 ay sonra Paris’te bir uluslararası sözleşmenin imzalanması planlanıyor. Fakat birçok ülke, şimdiden, bu sözleşmenin koşullarının yetersiz olduğunu dillendiriyor. ABD’nin önde gelen üniversitelerinden MIT, anlaşmanın ABD tarafından imzalanmadığı taktirde hiçbir anlam ifade etmeyeceğini, ABD Senatosu’nda ise bu konuda “aşılması imkânsız bir engel” olduğunu açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, dünyanın en büyük 20 ekonomisine seslenerek, iklim değişikliğinin Ebola ve IŞİD kadar önemli bir tehdit olduğunu söylüyor.

Kopenhag’da 2009’da yapılan son zirveden beri 112 bin kişi iklim değişikliğinin yarattığı sonuçlar sebebiyle öldü, 650 milyon kişi meydana gelen felaketlerden etkilendi, yarım trilyon dolar kaybedildi.

Küresel çapta iklim hareketi gitgide büyüyor. New York’un yanı sıra Londra’da 40 bin, Paris’te 25 bin, tüm dünyada 600 bin kişi gösteri yaptı. Dünya liderlerine basınç uygulamak için bu hareketi büyütmeliyiz.

Gezegenin kurtarılması için sistemi değiştirmek; üretimin kâr için yapıldığı ve rekabetin hakim olduğu bir düzen yerine, insanın ve gezegenin ihtiyaçlarının belirlediği yeni bir toplumu inşa etmemiz gerek.


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası