Barrack Obama’nın yeni Afganistan ve Pakistan stratejisi ürkütücü. Afganistan’ı işgal altında tutan ABD, Afganistan’a sömürge tarzı bir “idareci” atayacak ve bu başkan Afganistan lideri Hamid Karzai’nin “yanında” ülkeyi yönetecek! Yeni “idareci”nin işlevi ise Afgan başkanınının iktidarını zayıflatmak olacak.
Sovyet işgali esnasında ülkenin içişleri bakanı ve istihbarat görevlisi olan Muhammed Hanif Atmar bu görev için düşünülüyor.
2001’de, işgalin ardından ülkenin başına geçirilen Karzai planı tepkiyle karşıladı. Karzai “Afganistan asla kukla bir ülke olmayacak” diyor. ABD ise eski dostuna artık güvenmiyor. Karzai yolsuzluk ve uyuşturucu kaçakçılığı ile suçlanıyor ki bu suçları işlediği tüm taraflarca biliniyor.

Obama, Bush’un izinde
“Aradığımız şey kapsamlı bir strateji, mutlaka bir çıkış planı kurmalıyız” diyor Obama, “Bunun kalıcı bir durum olmayacağını görmelisiniz.”
Pek çok Afgan’a göre bu hareket Karzai’nin Taliban’ın da içinde olduğu direniş güçleriyle bir araya gelme planını engellemek amacını taşıyor.
ABD’nin planına göre Ekonomik kaynaklar merkezi hükümet yerine eyaletlere aktarılacak. Bu da bölgesel savaş baronları ve etnik grupların liderlerini güçlendirerek ülkenin parçalanmasına sebep olacak. Kaynaklar ABD’li ve Avrupalı “siviller”in kontrolüne bırakılacak.
Bush’da bunu yapmıştı. Batılı şirketlerin bölgede yayılması ve tüm ihaleleri alması için adımlar atmıştı. İhale edilen projeler, ya hiçbir zaman inşa edilmedi ya da öyle kalitesizce inşa edildiler ki asla kullanılamadılar. Şirketler milyarlarca dolar kâr etti.
Obama’nın “Çıkış planı” dediği planı ise sorun çıkaran Afganistan’ın güney bölgesine 10 bin ek ABD askeri göndermeyi, Afgan ordusunu ise 65 binden 230 bine çıkarmayı ve savaşı Pakistan’ın içlerine doğru genişletmeyi amaçlıyor.
Obama, “Yırtıcı” ismi verilen, ölümcül füzeler taşıyan insansız zırhlı araçların operasyon sahasına Pakistan’ın Belucistan bölgesini de dahil ederek işgali genişletmeyi kabul etti.
ABD, bu yeni dalganın Afganistan’da istikrarı sağlayacak koşulları yaratabileceğini umut ediyor. Ancak tüm veriler savaşın devam etmesinin bölgede sürekli bir dengesizlik yarattığını gösteriyor.
ABD’nin yeni stratejisi Strazburg’da yapılacak olan NATO toplantısında savaş karşıtlarının güçlü protestoları sırasında görüşülecek.

Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası