Küresel BAK “Bölge halklarının düşmanı İncirlik Üssü kapatılsın” kampanyası çerçevesinde 28 Mayıs günü saat 12.00’da Galatasaray Lisesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Küresel BAK adına basın açıklamasını yapan sanatçı aktivist Görkem Yeltan, “Bizler merak ediyoruz: Bakanlar Kurulu kararı 2009 yılı için de 1 yıl süre ile uzatıldı mı? Uzatılmadıysa, 1975 yılında ABD ile yapılan ikili anlaşmanın çok ötesinde işlevler üstlenen İncirlik Üssü, kamuoyu tarafından tam olarak bilinmeyen yükümlülükleri de getiren faaliyetini neye dayanarak sürdürmektedir? Bizler merak ediyoruz: Her yıl İncirlik Üssü’nü ABD’ye açan bu gizli kararname ile neyin pazarlığı yapılıyor?” sorularını sordu.

30 Mayıs Cumartesi günü ise Küresel BAK Adana’da İncirlik Üssü’nün önünde eylem yaptı. Önce, saat 12.00’da Adana’da İnönü Parkı’nda bir araya gelen aktivistler burada halkı Üssün önünde yapılacak eyleme davet eden bildirilerden dağıttı. Bildiri dağıtımının ardından İncirlik beldesinin girişine kadar otobüsle yolculuk yapıldı. Beldenin girişinden İncirlik Üssü’nün kapısına kadar “Bölge halkarının düşmanı İncirlik Üssü kapatılsın!” pankartıyla yürüyüş yapıldı. Polis barikatının önüne kladar yapılan yürüyüşün ardından Küresel BAK adına Mor ve Ötesi üyesi sanatçı Kerem Kabadayı basın açıklaması yaptı. Kerem Kabadayı, açıklamada, “İşgaller, savaşlar, nükleer silah denemeleri sona ermiş değil.
İşte Afganistan! İşte Pakistan. Milyonlarca insan savaş ve çatışmaların yarattığı yıkımın içinde yaşıyor… Eğer vicdanlarınız taşlaştıysa bir kez daha, 2003 yılında başlayan Irak işgalinde öldürülen yüz binlerce Iraklıyı düşünün!
2001 yılında beri süren Afganistan işgalinde öldürülen on binlerce yoksul Afganlıyı düşünün!
İncirlik Üssü bölge halklarının düşmanıdır! İncirlik Üssü kapatılmalıdır!  Gizli Kararname iptal edilmelidir!Bir yıl daha ABD’nin işbirlikçisi olmayın! Bir yıl daha cinayetlere ev sahipliği yapmayın! Savaş suçları, insanlık suçları ve işgaller birbirinden ayrılmaz.
Savaş suçlarına ortak olmayın! Üstte kullanıma hazır halde bekleyen nükleer silahları istemiyoruz. İncirlik Üssü’nün kullanımını ABD’ye veren Gizli Kararnamelerin halka açıklanmasını istiyoruz.” dedi.

Adana’da Küresel BAK toplantısı
29 Mayıs Cuma günü saat 17.00’da Adana’da Eczacılar Odası toplantı salonunda, “İncirlik Üssü kapatılsın” paneli yapıldı. Panelde Küresel BAK yürütme kurulu üyeleri Kerem Kabadayı ve Yıldız Önen’in yaptığı konuşmalardan sonra salondan da tartışmalar sürdürüldü ve ABD’nin son dönemde izlediği politikalar ele alındı.

 

Okan Üniversitesi yönetimi geri adım attı

Okan Üniversitesi’ndeki köpek katliamına karşı öğrencilerin mücadelesi ile birleşen toplumsal tepki üzerine okul yönetimi geri adım attı. Başta sessiz kalan yönetim bir açıklama yayımlayarak okul içerisinde köpeklere yaşama hakkının tanındığını, üniversitenin bir katliamla ilişkilendirilmesinden üzüntü duyduğunu açıkladı. Bu açıklamanın üzerine sorunu gündeme getiren öğrenciler aşağıdaki açıklamayı yaptı.

Okan Üniversitesi Doğaya ve Hayvanlara Saygı Topluluğu olarak kampüste yaşayan köpeklerin dövülerek öldürüldükten sonra torbalara konularak kampüs dışındaki araziye atılmalarına sessiz kalamazdık. Bu cinayetlerin fail ya da faillerinin bulunmasına katkı yapmaları için üniversiteye tepkimizi belirttik.
Hayvan hakkı savunucusu olan topluluğumuz, ne “köpek aşığı” ne de “cenaze levazımcısı”dır!
Öldürülen köpeklerin faillerinin bulunması için üniversitenin bu yönde adım atmasını istemeyi, karalama kampanyası olarak değerlendirmek yanlıştır. Bu ancak, gösterdiğimiz tepkilerin asıl mesajının görülmesini engeller. Topluluğun, üniversite yönetimine karşı bir “kan davası” gütmediği aşikardır. Zaten en baştan beri birincil amacımız, “halen” hayatta kalabilen kampüs köpeklerinin olası katliamlara karşı korunmasını sağlamaktı.
Bunun için de yaptığımız bir dizi çalışmanın içinde, okula yaklaşık dört ay önce verdiğimiz “Kampüste Köpeklerle Yaşama Projesi” de yer alıyor. Malesef bu projeye halen olumlu ya da olumsuz bir yanıt alamadık.
Üniversite Rektörlüğü'nün yaptığı basın açıklamasını olumlu bir adım olarak görüyor, vahşice öldürülen köpek cinayetinin üzerine gidilmesini umuyoruz. Üniversiteye sunduğumuz projenin değerlendirilmesi yönünde somut adımlar atılacağına dair inancımızı koruyoruz.
Okan Üniversitesi Hayvanlara ve Doğaya Saygı Topluluğu

 

Cinayetlere sessiz kalma!

Üç yıl içerisinde 29 insan transeksüel, travesti ve gey olduğu için öldürüldü. Ankara’da nefret cinayetlerine karşı tepki sokağa döküldü.  Pembe Hayat LGBTT Derneği üyesi travesti ve transeksüel aktivistler her Perşembe saat 18.30’da Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde buluşup, buradan Başbakanlık İnsan Hakları Danışam Kurulu’na yürüyor.

 

antikapitalist öğrenciler BİZE KATILIN DÜNYAYI BİRLİKTE DEĞİŞTİRELİM

l Ergenekon davasının arkasında duran ve tüm darbecilerin yargılanmasını savunan, tüm darbelere ve darbe girişimlerine karşı net tutum alan,
l Başörtüsüne özgürlük diyen ve hiç çekinmeden “hepimiz ermeniyiz” sloganını atabilen,
l Yeni ve kitlesel bir sola ihtiyaç duyan,
l Savaşlara ve işgallere dur diyen,
l ”Krizin faturasını patronlar ödesin” diyerek sokağa çıkan,
l Halkların kardeşliğinden yana olan, Kürt halkının mücadelesini destekleyen,
l LGBTT mücadelesinde yer alan ve susmadan “eşcinseller vardır” diye haykıran,
l Patronların değil gezegenin kurtarılması gerekliliğini vurgulayan ve başka bir enerjinin mümkün olduğunu söyleyen, Nükleer santralleri değil, yenilenebilir enerjiyi savunan,
l Irkçılığa ve milliyetçiliğe karşı sokağa çıkan,
l Türcülüğü reddeden, tüm canlı yaşamının uyumunu savunan,
Tüm öğrencileri ANTİKAPİTALİST ÖĞRENCİLER’e katılmaya çağırıyoruz…
Bilgi Üniversitesi:
0506 892 70 10
Boğaziçi Üniversitesi:
0535 382 91 07
İstanbul Üniversitesi:
0554 388 02 16
İstanbul Teknik Üniversitesi:
0555 439 21 93
Galatasaray Üniversitesi:
0535 439 21 93
Mimar Sinan Üniversitesi:
0505 847 75 92


Dijital sayı 8 - 30 Haziran 2020 (pdf)

Dijital sayı 7 - 16 Haziran 2020 (pdf)

Dijital sayı 6 - 2 Haziran 2020 (pdf)

Dijital sayı 5 - 18 Mayıs 2020 (pdf)

Dijital sayı 4 - 5 Mayıs 2020 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası