Volkan Akyıldırım
Darbeci örgütlenme Atatürkçü Düşünce Derneği miting yapmış, tiyatrocular yürümüş, 19 Mayıs'a denk gelen Türkan Saylan'ın cenazesi Ergenekon yanlısı bir gösteriye dönüşmüştü. Ergenekon korosu, soruşturmanın durdurulmasını ve darbecilerin özgür kalmasını istiyordu. Ergenekon operasyonunun 12. dalgasının yarattığı velvele bir anda çöktü ve gerçekler birer birer ortaya döküldü.
Sosyalist İşçi başından beri durumu doğru olarak tespit etti: Bu büyük bir yarılmaydı ve herkes bir tarafta duru- yordu. Ya darbecilerden yanasınız ya halktan ve demokrasiden yana. Saylan sever Kemalist solun "ne şeriat ne darbe" sözlerinin bir yalan olduğu açıkça görüldü. Onlar "şeriata" karşıydı, darbeyi açıkça destekleyenler gibi, ama arkadaşımız Hrant'ı arkasından vuran Ergenekoncu katillere karşı değillerdi. Katillere karşı suskun kalmayı tercih ettiler.

Velvele şimdilik durdu. Bir sonraki gelişmede tekrar bağırmaya başlayacaklar. Normal, 20 Temmuz'da darbeci generaller ilk kez mahkeme karşısına çıkıyor. 4 darbe ve sayısız muhtıranın gerçekleştiği bu ülkede ilk kez darbeci- ler hesap verecek. Ergenekon korosunun kopardığı yaygaradan bir an bile çekinmemek gerek. Ok yaydan çıktı. Mutlaka hesap verecekler ve darbeler defteri kapatılacak.
Önümüzde iki önemli tarih var.
Hrant Dink'in katilleri 6 Temmuz'da yine mahkemeye çıkarılıyor. DSİP'liler o gün yine Beşiktaş'ta olacak. "Hrant'ın katili Ergenekon çetesi" diye haykıracağız. Bu gösteri güçlü olmalı. Demokrasiden ve özgürlükten yana olan herkesi 6 Temmuz sabahı 10’da Beşiktaş'ta olmaya çağırıyoruz.
Generallerin mahkemesinden 2 gün önce İstanbul'da Beyoğlu'nda bir kez daha darbelere karşı ses çıkartacağız. 70 Milyon Adım Koalisyonu 4. yürüyüşünü gerçekleştirecek. Adalet isteyecek. Bu gösterinin kitlesel olması Ergenekon soruşturmasına toplumsal destek anlamına gelecek. 18 Temmuz'da ne kadar kalabalık olursak darbecilerin özgürlük umudu o kadar kırılacak. DSİP bütün güçleriyle bu gösteriye katılacak. Tüm dostlarımızı birlikte yürümeye çağırıyoruz.


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası