sosyalist isci 364Sosyalist İşçi - Eğitim-Sen Ankara’ya yürüyor Şimdi yola çıkma zamanıdır
KESK’İ DEĞİL SİLAHLARI SUSTURUN!
Eğitim-Sen 3-6 Haziran’da Ankara’ya yürüyor. “Toplu Sözleşme İçin Alanlardayız, Ankara’dayız” sloganıyla düzenlenecek yürüyüşün bir dizi talebi var. Eğitim işkolundaki tüm çalışanların iş güvenceli ve kadrolu çalışmasından, bilimsel ve kamusal eğitim hakkının garanti altına alınmasına, ek ders yönetmeliğinin yeniden düzenlenmesinden vergide adalete kadar bir dizi talep, toplu sözleşme için gerçekleşecek yürüyüşün sloganları arasında.
Geçtiğimiz haftalarda ilan edilen Eğitim-Sen yürüyüşünün önemi sadece bu talepleri savunmasına değil. Yürüyüş, KESK’e yönelik operasyonlarla da çakıştı.
Operasyonlar sonucunda gözaltına alınan on sekiz kamu çalışanı tutuklandı. Eğitim-Sen yürüyüşü dört koldan düzenleniyor ve bu kollar arasında Kürt emekçilerin yoğun olarak yaşadığı iller de var doğal olarak. Bu, 6 Haziran Ankara mitinginin ve öncesindeki yürüyüşlerin aynı zamanda barış yürüyüşü de olacağını gösteriyor.

Halkların kardeşliği vurgusu, KESK’in tüm mücadelerinde en temel duygu olarak belirginleşti şimdiye kadar. Bugün, KESK’e yönelik baskılar artmışken, toplu sözleşmeler dönemi aynı zamanda çetelere de karşı, kirli savaşın devamını isteyenlere de karşı, silahların susmasını istemeyenlere de karşı bir eylem olacak.
Sosyalistler bu eylemde en ön safta olmalı.
“KESK’i değil, silahları susturun”, “Hepimiz Kürdüz, hepimiz DTP’liyiz!” sloganları, bugün Kürt sorununda çözüm arayışlarının hiç olmadığı kadar yoğun tartışıldığını düşünürsek, çok daha önemli, çok daha acil.
Eğitim-Sen’in talepleri:
- Bilimsel, laik, demokratik, kamusal eğitim istiyoruz.
- Çocuklar için kreş, beslenme, temiz su ve yılda en az iki defa sağlık taramasından geçirilmesini istiyoruz.
- Eğitim işkolundaki tüm çalışanların iş güvenceli ve kadrolu çalışmasını istiyoruz.
- Eğitimde demokratik yönetim istiyoruz.
- Vergide adalet istiyoruz.
Ek ders yönetmeliğinin yeniden düzenlenmesini istiyoruz.
DSİP, Eğitim-Sen yürüyüşünde hem sendikanın taleplerine sahip çıkacak hem de krizin yükünü patronların ödemesi, işsizliğe karşı mücadele, zenginlerin vergilendirilmesi gibi taleplerin yanı sıra, darbecilerden hesap sorulması, Ergenekon davasının sonuna kadar gidilmesi gibi siyasi talepleriyle de yürüyüşte yerini alacak. Sadece yürüyşte yerimizi almayacağız, Eğitim-Sen mitinginin inşacılarından da olacağız.

Eğitim-Sen’in ne istiyor?
l Bilimsel, laik, demokratik, kamusal eğitim,
l Çocuklar için kreş, beslenme, temiz su ve yılda en az iki defa sağlık taramasından geçirilmesini,
l Eğitim işkolundaki tüm çalışanların iş güvenceli ve kadrolu çalışmasını,
l Eğitimde demokratik bir yönetim,
l Vergide adalet istiyor.

 


Margulies'in kızdırdığı darbeciler

Kocaeli Kitap Fuarı'nda 'Ergenekon neyin simgesi' başlıklı toplantıda konuşan yazarımız Roni Margulies'in sözleri İşçi Partili provokatörler tarafından kesildi. İP'e bağlı Kaynak Yayınları çalışanı olduklarını söyleyen iki darbe yanlısı duydukları karşısında toplantıyı sabote etmek istedi, kendilerini salondan çıkartmak isteyen güvenlik görevlilerine saldırdı. Roni Margulies, genel başkanları Ergenekon Terör Örgütü yöneticiliği suçlamasıyla Silivri'de yatan İP'lileri neden kızdırmıştı? İşte Margulies’in sözleri:
"Bu örgütlenmenin adının Ergenekon olduğunu biliyoruz. İlhan Selçuk, Mustafa Balbay, Türkan Saylan gibi isimler yakalandığında 'Bunlar mı darbe yapacak?' diye yaygara koparıldı."
"Tabi ki darbe yapamazlar. 187 fail yakalandı. Bunlar darbe yapmayacaklardı. Bunlar sivil kısımları. Mustafa Balbay'ı Cumhurbaşkanı olarak düşünmüşler. Bu örgütlenme bugüne kadar ortaya çıkandan ibaret değil. Yaygara koparıldıktan sonra arkasından gömülü silahlar çıkıyor. Bu Ergenekon korosu, 'özür dileriz varmış' demiyor. Bu silahlar kendi kendilerine mi gömülüyorlar. Birileri bu silahları bir amaçla gömüyor. Darbe olacağı zaman sadece o silahlarla yapılmayacaktı. O silahlar yaşadığımız ortamı daha da karmaşık hale getirmek için oraya gömüldü. Hrant Dink'i vurmak, Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atmak gibi şeyler için konuldu o silahlar. Genelkurmay'ın söylediği açık. Şeriata karşı örgütleniyorlar. Türkiye'de şeriat tehlikesini gösterir hiçbir kanıt yok."


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası