‘Sokakta kurduk, sokakta savunacağız’
2 bin KESK üyesi jandarma operasyonuna karşı sendikalarını savundu

Jandarma tarafından KESK'e yönelik saldırıya karşı kamu emekçilerinin tepkisi sürüyor. Tutuklanan KESK yöneticileri ile dayanışmak ve KESK'i savunmak için 20 Haziran'da Ankara'da gerçekleşen eyleme çeşitli illerden 2 binden fazla KESK üyesi katıldı.
28 Nisan'da sendika binalarına, KESK üyelerinin evlerine ve iş- yerlerine yapılan baskınların ardından gözaltına alınan KESK üye ve yöneticileri savcılığın itirazı sonucu tekrar tutuklandı.

KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül, Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Gülçin İspert, Mine Çetinkaya, Meryem Çağ, Yüksel Özmen, Şeyda Demir ve adı açıklanmayan 2 KESK yöneticisi daha demir parmaklıklar arkasına yollandı.
20 Haziran sabahı çeşitli illerden kalkan ve yüzlerce KESK üyesini taşıyan otobüsler Ankara'ya girdi. Maltepe'de biriken eylemciler burada bir kortej oluşturarak Başbakanlık binasının hemen yakınındaki Güven Park'a doğru yürüyüşe geçti.
 'KESK'e dokunma' ve 'TİS yoksa grev var' (TİS, toplu iş sözlemesi) lolipopları taşıyan KESK'liler sık sık "KESK'i değil silahları susturun', 'Savaşa değil, emekçiye bütçe', 'Baskılar bizi yıldıramaz', 'Toplu sözleşme hakkımız grev silahımız' sloganlarını attı. Atılan sloganlar arasında en anlamlı olanı 'KESK'i sokakta kurduk, sokakta yaşatacağız' sloganıydı.
Ayrı ayrı sendikaların pankart açmadığı yürüyüşte Eğitim-Sen, SES, BES, Enerji-Sen ve BTS üyeleri hep birlikte yürüdü. Yürüyüşe Ankara, İstanbul ve İzmir'den katılan DSİP üyeleri de ayrı pankart açmayarak KESK'lilerle birlikte yürüdü. DSİP üyeleri yürüyüş boyunca halkların kardeşliğini ve KESK'i destekleyen sloganlar attı, yol üstündeki BBP, MHP ve İP binalarının önünden geçerken faşist saldırıları ve Ergenekon'u teşhir etti
Güvenpark'a varıldığında önce polisler yoğun olarak protesto edildi. Ankara'da polis daha önce KESK'e yönelik baskıları protesto eden eylemcilere biber gazı ve coplarla saldırmıştı.
Güvenpark’ta toplanan KESK’lilere seslenen KESK Başkanı Sami Evren, sendika üzerindeki baskıları kınadı ve emekçileri mücadeleye çağırdı.
Eylem coşkuluydu. Ancak eyleme katılan bir çok KESK’li katılımın düşük olmasından yakındı. Eylemin işyerlerinde hemen hemen hiç duyurulma- dığını söylediler.
Eylem dönüşü ise KESK’liler bundan sonra ne yapılacağını tartışıyorlardı.

 

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu: Sokaklar ısınacak gibi gözüküyor!
Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde hükümete yüzde 20 zam öneren Türk-İş, hükümetin bu yıl için yüzde 3+3, 2010'da ise yüzde 2,5+2,5 zam teklifine “Sokaklar ısınacak gibi gözüküyor!” diyerek karşılık verdi. Hükümetin “bütçe kaldırmaz” yanıtı vermesinin ardından, Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu yaptığı açıklamada “Niyetimiz bağcıyı kovmak değil, üzüm yemek” dedi. Kumlu ayrıca şunları söyledi: “"Ocak 2009 ayında aldığımız maaşta Temmuz'dan sonra yüzde 5,5-6 civarında vergiden aleyhimize farklılık doğuyor. 100 lira alan yıl sonunda yüzde 5,5 eksik maaş alıyor. Bize önerilen yüzde 6 hiçbir kaybımızı karşılamıyor. Bir önceki yılın sonu itibariyle enflasyona bakılarak zam önerisinde bulunuldu. Oysa şimdi 2008 Mayıs'ı ve 2009 Mayısı'nı alarak yüzde 5, diyorlar. Enflasyon 2008 sonu itibarıyle yüzde 9-10 düzeyinde. Pazarlık devam edecek."
Krizin faturasının emekçilere çıkarılamayacağını belirten Kumlu, “Sokaklar ısınacak gibi gözüküyor” dedi.
Geçen hafta Ankara’da ve İstanbul’da sokağa çıkan sendikaların tepkisi ile Türk-İş yönetimi mücadeleden yana bir açıklama yaptı. 1500 işçi İstanbul’daki Türk-İş Bölge Temsilciliğine yürümüş, temsilciliğin bulunduğu binayı yumurta ve domates yağdırmıştı.
Benzer bir olay 1995 grevleri öncesi Ankara’da yaşanmıştı. Harb-İş’li üyesi işçiler dönemin Türk-İş Başkanı Bayram Meral’i kovalamış, Meral Necatibey Caddesi üzerindeki bir ağaca tırmanarak kendini kurtarmıştı. Bu olayın ardından Türk-İş yönetimi tabanın öfkesine duyarsız kalmayarak grev kararı almıştı.

 

ATV-Sabah grevcileri inatla direniyor
TÜRKUAZ Medya grubuna bağlı SABAH-ATV çalışanları grevlerinde 18 haftayı geride bıraktı. Her Cumartesi olduğu gibi yine Taksim tramvay durağında toplanan basın emekçilerine E-Kart’ta grevde olan ve işten atılan Basın-İş üyeleri, direnişte olan Sinter Metal, IBM, Entes ve Kurtiş Matbaası işçileri ve kitle örgütü temsilcileri de destek verdi.
Polis de engel
İstiklal Caddesi girişine barikat kuran çevik kuvvet, son haftalarda olduğu gibi emekçilerin örgütlenme mücadelesine yine engel olarak, “DİSK ve KESK’i yürütmüyoruz, Türk-İş’e izin verirsek olmaz!” bahanesini öne sürdü. Polisin tavrını protesto eden emekçiler bunun üzerine oturma eylemi yaptı ve TÜRKUAZ Grubu’nun yayınlarına boykot çağrısını yineledi.
DTP’den soru önergesi

Grevdeki basın emekçilerinden bir grup hafta içinde Meclis’i ziyaret etti. Grup adına konuşan gazeteciler sendikası TGS Genel Sekreteri Sergül Keskin partilerle görüştüklerini, ancak hükümetin randevu taleplerine yanıt vermediğini söyledi. Keskin ayrıca, DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş’ın soru önergesi verdiğini, DTP Diyarbakır Milletvekili Gülten Kışanak’ın da TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak konuyu gündeme getirdiğini kaydetti ve kendilerine destek veren DTP’ye teşekkür etti.

 

Halk TV 4 işçi çıkardı
CHP’ye yakınlığıyla bilinen Halk TV’de TGS üyesi 4 basın emekçisi işten atıldı. Sigortasız çalışan 15 kişinin de işyerinden uzaklaştırıldığı belirtilen Halk TV`de, gazeteciler sabaha kadar bekledi. TGS yöneticileriyle görüşen Halk TV Yayın Yönetmeni İsmet Bayhan, işten çıkarmaların kişisel tasarrufu olduğunu ve gazetecileri “verimsiz” oldukları için işten çıkardığını söyledi. Toplu sözleşme sürecinde işten atılan emekçiler Halk TV’nin sendikal örgütlülüğe düşmanca tavrını kınadı ve hakları için mücadele edeceklerini açıkladı.  

 

Asistanlar 1 Temmuz’da çalışmayacak
İş güvenceleri ortadan kaldırılan ve hakları için mücadele yürüten üniversite asistan ve araştırma görevlileri iş bırakıyor.   YÖK’ün uygulamasına Danıştay yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Ancak yetki sahibi olan YÖK ve İstanbul Üniversitesi, buna rağmen hiçbir somut adım atmadı. YÖK ve İÜ, Danıştay’ın kararına uymadığı gibi 13 araştırma görevlisini de açığa aldı, haklarını arayan asistanlar hakkında çeşitli soruşturmalar açtı. Asistanlar final ve bütünleme sınavlarının olduğu 1 Temmuz’da sevk alarak iş bırakacak.

 

E-KART grevi 1. yılını doldurdu
E-KART işçileri grevlerinin 1. yılında Eczacıbaşı’nın en büyük iş merkezlerinden biri olan Kanyon Alışveriş Merkezi’nde eylem yaptı. Toplu iş sözleşmesi imzalanana kadar mücadelelerine ara vermeyeceklerini açıklayan işçiler, Eczacıbaşı’nı masabaşına çağırdı. Valiliğe bir yazı gönderen Eczacıbaşı Yönetimi özel mülkiyet olduğunu ve eylem yapılmamasını istedi.
İşçiler adına açıklama yapan Basın-İş Genel Başkanı Yakup Akkaya, “E-Kart sektörün lider kuruluşlarından birisidir, krize rağmen kârlarına kâr katmıştır. E-KART’ta yaşananlardan bizzat Eczacıbaşını sorumlu tutuyoruz” dedi.
Eczacıbaşı’nın sanata ve spora gösterdiği duyarlılığı işçilere de göstermesini istediklerini söyleyen Akkaya, anayasal haklarının kullanılmasına izin verilmediğini ifade etti.

 

Tez-Koop-İş’li iki işçi greve başladı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi Müdürlüğünde 2 işçi için yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca iş yerine grev kararı asıldı. İki işçinin emekli olmasının ardından 2 kişi kalan iş yerinde, Tez-Koop-İş’in işçi haklarını geliştirmek amacıyla gündeme getirdiği öneriler kamu işveren sendikası tarafından kabul edilmeyince grev kararı asıldı. 

 

Lastik işçilerinden ortak mücadele
Lastik-İş Sendikası’na muhalif oldukları için işten atılan, ancak bahane olarak kriz gösterilen Goodyear, Pirelli ve Brisa lastik fabrikaları işçileri ortak basın açıklaması yaptı.
İşten atılan 20 yıllık işçi Tuncay Günder, işçiler adına okuduğu açıklamada lastik işkolunda son aylarda yaşanan gelişmelere demokratik ve sendikal kamuoyunun gelişmelere sessiz kalmaması gerektiğini belirterek, “Bu süreçte sendikanın mevcut yönetimine muhalif ve işçi nezdinde taraf bulan ve muhtemelen mevcut sendika yönetimini devirebilecek Pirelli’den 36, Brisa’dan 64, son olarak da Adapazarı Goodyear’den 28 işçi yani bizler işimizden atıldık, sendika ve işveren elbirliği ile ekmeğimizden edildik” dedi.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası