İrem Nur Aksu
Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu aktivistleri 18 Temmuz yürüyüşünü örgütlemek için sokağa çıktı. Geçtiğimiz Cuma günü İstanbul' un en kalabalık caddesi olan İstiklal' de yaklaşık bir saat boyunca beş bine yakın bildiri dağıtıldı. Havanın bizden yana olduğunu bir kez daha sokakta alınan tepkilerle görmüş olduk.
Ertesi gün yine aynı yerde binlerce bildiri dağıtımı yapıldı. Ardından aynı gün içinde Hrant için Vicdan Zincirindeydik ve "Hrant'ın katili Ergenekon çetesi" diye haykıran binlerce insan vardı. 18 Temmuz bildirileri orada da dağıtıldı.. Hrant için orada olanlar aynı zamanda özgürlük istiyordu, darbelere karşıydı.  
Toplumun büyük çoğunluğunun darbe istemediğini ve darbecilerin artık yargılanması gerektiğini bildiri alan insanların ağzından bire bir duymak hem kampanya aktivistlerinin ve sokağın havasını değiştirdi. Ard arda sokağa çıkmak, kesin katılacağım diyen gençler, yaşlılar ve toplumun her kesiminden insanla buluşma oldu denilebilir.
Sokakta darbe yanlıları da vardı elbet ancak sayıları az ve sesleri cılızdı. Aktivistler bildiri dağıtımına ara vermeden bir sonraki gün Beşiktaş İskelesinde devam etti. Oradaki tepkiler de farklı değildi. Destekleyenler, kutlayanlar, doğru olduğunu söyleyenler ve öfkeli insanlarla karşılaştık. TSK' ya olan güvenlerinin azaldığı, Başbuğ' un artık orada olmaması gerektiğini söyleyenlerle tartıştık. Anlatılacak çok fazla diyalog var. Örneğin bildiriyi alan biri gelip şunları söyledi; "Ergenekon davası sonuna kadar gidilmezse, bu darbeciler yargılanmazsa hiçbir sorun çözülemez, bence daha sert olmak, daha kalabalık olmak gerekiyor. Aferin çok doğru bir iş yapıyorsunuz…" ve daha bunun gibi nice örnek. Görünen o ki insanlar zaten darbe konusunda netleşmiş, bildiri dağıtan aktivistlerle aynı şeyleri söylüyor. gerçekten de daha kalabalık olmak lazım. Bu nedenle her gün daha fazla darbe karşıtı insanla sokakta buluşmak gerekiyor. 18 Temmuz yürüyüşünün büyük olması için bildiri dağıtmaya, tartışmaya, konuşmaya devam ediyoruz.

Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası