Obama Irak'tan çekilme planları yaparken, gücünü Afganistan ve Pakistan üzerine yoğunlaştırıyor. Bunun şimdilik en büyük adımı, Temmuz başında başlatılan "hançer" operasyonu oldu. ABD askerleri, Afgan ordusunun da yardımıyla, ülkenin güneyindeki Helmand eyaletine saldırdı.
Saldırı 4000 ABD askeri ve 650 Afgan askeri tarafından başlatıldı. Bu, Obama'nın göreve geldiğinden beri başlattığı en büyük saldırı. Ayrıca Pakistan ordusu da Helmand sınırına asker yığarak ABD operasyonuna destek verdi. Helmand eyaleti, Taliban'ın siyasi ve ekonomik merkezi olarak biliniyor ve dünyanın en çok afyon yetiştirilen bölgesi. ABD burayı kontrol ederek hem Taliban kamplarını dağıtmak hem de mali kaynaklarına hakim olarak üstünlük elde etmek istiyor. 2006'dan beri Helmand'da başta İngiltere olmak üzere NATO güçleri 9000 asker bulunduruyordu, ancak Taliban direnişini kırarak kontrolü sağlayamadılar. Şimdiye kadar ABD gerek tek başına, gerekse NATO ordusunun yardımıyla bölgeye saldırılar düzenlemiş, ancak burayı ele geçirememişti.
ABD'nin bu son saldırısının amacı, "bölgeyi Taliban'dan tamamen temizlemek" olarak açıklandı. Saldırının büyüklüğü ve yalnızca Taliban kamplarını dağıtmak için değil, bölgeyi doğrudan işgal etmek için yapılmış olması, savaşın yeni bir boyut kazanacağının bir göstergesi. ABD'nin burada halihazırda 10 bin askeri bulunuyor. Bunların 8500'ü son 2 ay içerisinde oraya yığıldı. Ayrıca Pentagon, bu yılın sonuna kadar Afganistan'a 21 bin asker daha göndererek toplam asker sayısını 68 bine çıkarmayı planlıyor. NATO üyesi ülkelerden de Afganistan'daki asker sayılarını artırmalarını istiyor. Böylece Irak'ta yenilen ABD, Afganistan'daki savaşı kendi lehine çevirerek gücünü burada göstermeye çalışıyor.
ABD burada kontrolü bu kez sağlayabilir mi, henüz bilmiyoruz, ancak savaşın büyümesinin sonuçlarının ağır olacağı kesin. Şimdiye dek saldırılarda 20 Taliban militanı, biri üst rütbeli bir İngiliz askeri olmak üzere 4 NATO askeri ve en az 2 Afgan askeri öldü. Bir ABD askeri de Taliban tarafından kaçırıldı. Ancak savaşın en ağır sonuçlarıyla karşı karşıya kalanlar yine siviller oldu. Binlerce sivil ABD'nin son saldırılarından kaçmak için evlerini terk ederek ülkenin kuzeyine doğru göç etmek zorunda kaldı. Savaş başladığından beri ölen binlerce ve göç etmek zorunda kalan milyonlarca sivile yenileri eklenmiş oldu. Başta Helmand bölgesindeki Peştunlar olmak üzere Afganistan halkı ABD'nin getirdiği savaş ve yıkıma karşı büyük bir öfkeyle dolu ve tek direnen güç olan Taliban'a destek büyüyor. Dünyadaki savaş karşıtları da ABD ile NATO'nun Afganistan'dan çekilmesi ve savaşın son bulması için tüm güçleriyle sokağa çıkmalı.

Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası