İlker Karayılan
Türkiye'de darbe planlayan generallerin yargılanıp yargılanmayacağı tartışılırken Honduras'ta halk darbeye karşı kitlesel bir şekilde sokağa çıktı.
Orta Amerika ülkesi Honduras'da 28 Haziran günü gerçekleşen darbenin üzerinden yaklaşık 50 gün geçti. Seçilmiş başkanın devrilmesine karşı gösteriler 50 gündür devam ediyor.
Devlet Başkanı  Manuel Zaleya'nın refanduma gitme kararı alması ve bu kararın Anayasa Mahkemesi yasadışı ilan edilmesi, bu küçük ülkede fitilin ateşlenmesine sebep oldu.
Zeleya, referandum sabahı ordu tarafından sınır dışı edildi ve yerine Roberto Micheletti getirildi. Bu darbenin ardından Honduras halkı sokaklara döküldü ancak devlet televizyonu ve resmi haber ajansı protestolara dair haber vermiyor.
Darbe dünya kamuoyundan istediği desteği bulma konusunda bir hayli başarısız oldu.
İlk aşamada yeni devlet başkanını hiç bir devlet resmi olarak tanımazken, Nikaragua devlet başkanı Daniel Ortega, Honduras sınırını kapattığını açıkladı.
Güney Amerika ülkeleri başta olmak üzere Avrupa Birliği üye ülkeleri de Honduras'da bulunan konsolosluklarını kapatma kararı aldılar ve diplomatlarını geri çağırdılar.
Honduras'tan gelen son görüntüler ise ülkenin başkenti Tegucigalpa'dan gelen protesto gösterisi oldu. Meclis Başkan Yardımcısı Ramon Velasquez, meclis önünde yapılan protesto gösterisi sırasında halkın arasında kaldı. Velasquez linç edilmekten zor kurtuldu.

559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası