Muhattapsız çözüm olmaz
Savaşanlar masaya otursun

Türkler ve Kürtler 25 yıldır süren, çoğu Kürt 40 binden fazla insanın ölümüne, yüzlerce köyün boşaltılmasına neden olan ve uğruna 500 milyar dolardan fazla para harcanan bu savaş bitsin, Kürt sorunu artık çözülsün istiyor.
Bu sorunu çözün!
Daha fazla kan akmaması ve Türkiye haklarının daha fazla fakirleşmemesi için kim bu sorunun çözümünde rol oynayacaksa devlet onunla görüşmelidir. Hiçbir ilke insan hayatından daha değerli olamaz.

Cumhurbaşkanı diyor ki "İmralı'dakini muhatap almayız."
Bir savaş, ancak savaşan güçlerin masaya oturması, konuşması ve anlaşmasıyla bitebilir. Kaldı ki Kürtler, DTP olsun olmasın, Abdullah Öcalan'ı kendi liderleri olarak görmektedir.
29 Mart 2009 yerel seçimlerinde DTP, Öcalan ve PKK'nin muhatap alınması talebiyle kampanya yürütmüştü. 2 milyon 200 binden fazla oy almıştı. Bu yaklaşık 10 milyon Kürdün bu politikaya açıkça destek verdiğini gösteriyor. Eğer devlet Kürt yurttaşlarıyla barışacaksa, onların bu eğilimini göz önünde bulundurmalıdır.
Barış yolunu şimdiden kapatanlar var. Faşist MHP, silahlı direnişten ve etnik temizlikten bahsediyor. Irkçı CHP, "Türkiye bölünecek" paranoyasını yayıyor. Kendini sol olarak sunan Kemalist partilerse çözümün önünü kapatmak için elinden geleni yapıyor.
Savaş ve çözümsüzlük yanlısı bu güçler yalnız değiller.
İstanbul büyük sermayesinin örgütü TÜSİAD'da onlar gibi düşünüyor. TÜSİAD Başkanı'na göre Kürt sorunu yok, "terör sorunu" var!
Patronlar aşağıdan gelen bir demokrasi ve özgürleşme istemiyor. Ufak tefek makyajlarla çözümsüzlüğü devam sürdürmek amacındalar. TÜSİAD, Ergenekon soruşturması karşısında aynı tutumu almış, çeteyi ört pas etmek isteyenlere destek vermişti.
Onlar bir avuç bizde çoğunluğuz. Halka rağmen savaş olmaz. Barıştan yana olan sesi yükseltelim, savaş çığlıklarını susturalım.


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası