Ozan Tekin
Ergenekon tutuklusu emekli Binbaşı Levent Bektaş'ın ofisinde bulunan bir CD  ile açığa çıkan Kafes Operasyonu Eylem Planı, AKP'nin üzerindeki iç ve dış baskıyı artırmak için Türkiye'de yaşayan gayrımüslimlere baskı uygulanması ve bir dizi başka operasyonu gerçekleştirmeyi hedefliyordu.

"Hazırlık", "Korku oluşturma", "Kamuoyu oluşturma" ve "Eylem" olmak üzere dört safhadan oluştuğu görülen belgeye göre, gayrimüslimlerin oturduğu yerlerin ayrıntılı şekilde tespit edilmesi, buralarda azınlıkları korkutmaya yönelik faaliyetlerde bulunulması ve konu hakkında köşe yazıları yazdırılarak, AKP'nin konuyla ilgili vurdumduymazlığının ele alınması planlanıyor. Hrant Dink ve Rahip Santoro cinayetleri ile Malatya katliamından "operasyon" olarak olarak söz edilen planın eylem bölümü ise daha korkunç: Azınlık haklarını hararetle savunma konusunda ön plana çıkmış kişi/kişilere suikast düzenlenecek, gayrımüslimlere ait mezarlıklara yönelik olarak sansasyonel eylemler icra edilecek, Agos gazetesi civarı gibi belirlenen yerlere ses bombaları konacak, gayrımüslim nüfusun yoğun bulunduğu bölgelerde sık aralıklarla araç, ev ve işyeri kundaklanacak ve bütün bunlar, özel plan hücre lideriyle kurulacak koordineyi müteakip, belirlenecek irticai örgütler adına üstlenilecekti.

Planların kardeşliği
Son dönemde ortaya çıkan ve doğrudan hükümeti hedef alan iki plan var: "AKP ve Gülen'i Bitirme Planı" ve "Kafes Operasyonu Eylem Planı." Birincisi bu senenin Nisan ayında, diğeriyse Mart ayında hazırlanmış. İki planın altında da denizci subayların imzası bulunuyor.

'Kafes Planı'nda imzası bulunan Yarbay Ercan Kireçtepe, Poyrazköy'deki mühimmatla ilgili olarak 24 Nisan 2009'da tutuklanarak cezaevine konmuştu. Bu planla ilgili sorgulanan 41 subayın tamamı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli askerî personel.

"AKP ve Gülen'i Bitirme Planı"nın altında imzası bulunan Albay Dursun Çiçek de bir denizci. Çiçek'le birlikte sorgulanan sekiz albay da denizciydi. Bu albaylardan bir tanesinin, Dora Sungunay'ın evinin ve işyerinin Ergenekon Operasyonu'nun 13. dalgasında aranması yönünde karar alınmış; fakat Sungunay'ın ofisinin Genelkurmay'da olduğu anlaşılmış ve polislerin girmesine izin verilmemişti.

Albay Çiçek imzalı planın "Medya Faaliyetleri" bölümünde "İskender Evrenesoğlu, Ömer Öngüt gibi hazırda beklettiğimiz elemanlara medyatik eylemler ve söylemler yaptırılacak" deniliyordu. Kafes Eylem Planı'nda ise, ek dosyalardan birinde, "Deniz Kutluk'a, İskender Evrenesoğlu konusu çok önemli bu konuda haberler var dikkat edelim zamanı henüz gelmedi deşifre olursa kendi sonu olur. Avukat çulhaoglu'nu uyaralım" şeklinde bir ifade geçiyor.

Bu iki planın ele geçtiği isimler de birbirlerine son derece yakın. 'Kafes Planı' emekli Binbaşı Levent Bektaş'ın ofisinde ele geçmişti. "İrticayla Mücadele Eylem Planı" ise eski Üsteğmen ve Avukat Serdar Öztürk'ün bürosunda bulundu. Levent Bektaş, Ergenekon tutuklusu emekli Albay Levent Göktaş'a bağlı eylem hücresinin lideri olarak tutuklandı. Serdar Öztürk ise Levent Göktaş'ın avukatlığını yapıyordu.

Ergenekon bağlantıları açığa çıkıyor

Kafes Eylem Planı'nın yer aldığı CD'den, başka önemli belgeler de çıktı. "Gündemlerim" ve "Gündemlerim2" başlıklı klasörlerde, Ergenekon yapılanması ile Poyrazköy Cuntası'nın bağlantılarını gösteren notlar bulundu. Örneğin, Poyrazköy cephaneliği kullanılarak yapılacak suikastleri yönlendirdiği iddia edilen Ergenekon tutuklusu emekli Albay Levent Göktaş'la ilgili notta, "Dilek Bozkaya'nın elindekilerin Av. Serdar Öztürk üzerinden L. Göktaş'a gönderilmesi" deniliyor. Göktaş gibi Avukat Serdar Öztürk ile Dilek Bozkaya da Ergenekon kapsamında tutuklu.

Bir başka notta ise "Kadir sağdıç, müdürlüğe Tokatköy konusunda ihbar mektubu gitmiş. İzler var mı kontrol edilsin" deniliyor. Tokatköy, Poyrazköy cephaneliğinin bulunduğu bölge olarak biliniyor.

'Gündemlerim2' isimli belgede ise "Koç müzesinde ziyaretçi patlaması olmalı. sıkıntı çıkmasın Bşk takip ediyor" şeklinde bir not bulunuyor. Poyrazköy cuntasının, "Koç Müzesi'ndeki denizaltıya yerleştirdiği bombaları yoğun öğrenci grubu ziyareti sırasında havaya uçurma ve 300-350 çocuğu katlederek hükümeti zor durumda bırakma"yı planladığı daha önceden biliniyordu.

Aynı belgede, geçtiğimiz günlerde intihar eden Albay Belgütay Varımlı ile ilgili de "Belgütay Varımlı ile konuşmasının içeriğini değiştirmesi için görüşelim Özden Paşayı rahat bırakmasın" ve "Darbe günlükleri halledilmeli" şeklinde notlar yer alıyor.

Amiralleri de sorgularlar
Kafes Operasyonu Eylem Planı'nda adı geçen 41 subayın tamamı sorgulandı. Ergenekon savcılarının sorguladığı 41 kişiden üç tanesi amiral. 'Danışma Kurulu'nda yer alan ve yapılanmanın beyni olduğu iddia edilen Koramiral Kadir Sağdıç ve Tuğamiral M. Fatih İlgar ile emekli Koramiral A. Feyyaz Ögütçü'ye, suikast ve kaos planlarına yönelik sorular yöneltildi. Kafes Planı'yla ilgili sorgulanan 41 kişiden 10 tanesi tutuklanırken, 31'i serbest bırakıldı.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası