Tuna Öztürk

İşçilerin Ankara yürüyüşü devam ediyor
İzmir Karşıyaka Belediyesi'nin işten attığı DİSK-Genel İş üyesi işçiler Ankara yürüyüşüne devam ediyorlar. İşçiler, işe geri alınma ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için 16 Eylül günü İzmir'den yola çıkmışlardı. İZBETON grevi 1 Ekim'de başlıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ona bağlı İZBETON Şirketi'nde örgütlü Belediye İş Sendikası 19 Mart tarihinden bu yana sürdürülen ve 1137 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sonuç alamadı. Bunun üzerine sendika, 1 Ekim'de greve gitme kararı aldı. İzmir Büyükşehir Belediye Sarayı önünde oturma eylemi yapan işçiler "Anlaşma olmazsa, 1 Ekim'de greve gideceğiz" dedi.

Tersaneler IMF’ye karşı
Limter-İş üyesi işçiler yaptıkları basın açıklamasıyla, İstanbul'a gelecek olan İMF ve Dünya Bankası'nı protesto edeceklerini belirttiler. Yapılan açıklamada toplantı salonlarının 330 Milyon TL'ye mal olduğu ve bu miktarın 660 bin işçinin asgari aylığına eşit olduğu vurgusu yapıldı.

Kızılay’da sendikaya saldırı
Ankara'daki Türkiye Kızılay Derneği'nde sendikalı 3 işçi, sendikanın basın açıklamasına katıldığı için 24 Eylül günü tazminatsız olarak işten atıldı. Dev Sağlık-İş Sendikası yaptığı yazılı açıklamada, işçilere gözdağı verildiği ve sendikal haklarının ellerinden alındığına değinildi. Daha önce de Çapa Kızılay Kan Merkezi'nde çalışan sendika üyeleri önce kan merkezi olmayan yerlere sürgüne gönderilmiş, ardından işten çıkarılmışlardı.

Maaş alamayan işçiler Erzurum'da yürüdü
Erzurum'da kapatılan Dumlu, Ilıca, Kazım Karabekir, Dadaşkent ve Dadaşköy belediyelerinde çalışan işçiler maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle yürüyüş yaptı. İşçiler, "Sesimizi duyurmak için buradayız. İki aydır maaş alamıyoruz. 900 arkadaşımız mağdur durumda" dediler. Bir işçi de iki aydır bir yerlere dağıtılacaklarını, ancak dağıtılmadıklarını söyledi.

Sendikalı oldukları için kovuldular
İzmir'in Aliağa ilçesindeki belediyeye ait fırında çalışırken önceki gün işten çıkarılan işçiler belediye önünde eylem yaptı. DİSK'e bağlı Türkiye Gıda Sanayii İşçileri Sendikası (Gıda-İş), örgütlü olan işçilere bir basın açıklamasıyla destek verdi. Yapılan açıklamada "Sendikamız bu baskılara rağmen belediye fırınında örgütlenmekten vazgeçmedi. İşyerinde toplu sözleşme süreci başladı. Ancak belediye yönetimi TİS görüşmelerine katılmadı" denildi.


Dijital sayı 18 - 7 Ocak 2021 (pdf)

Dijital sayı 17 - 16 Aralık 2020 (pdf)

Dijital sayı 16 - 26 Kasım 2020 (pdf)

Dijital sayı 15 - 6 Kasım 2020 (pdf)

Dijital sayı 14 - 21 Ekim 2020 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası