İrem Nur Aksu
Basın emekçilerine açılan davaların ardı arkası gelmi- yor, gazetelere ve çeşitli yayın organlarına ceza yağmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde bu davaların iki tanesine daha tanık olduk. Taraf  muhabiri Mehmet Baransu'nun Aktütün baskınında Genelkurmay'da yaşananları yazması ve gizli belgeleri yayınlaması gerekçe gösterilerek 10 yıla kadar hapsi istendi.  

Express'te yayınlanan yazısı nedeniyle gazeteci İrfan Aktan da Terörle Mücadele Yasası'nın "Terör örgütü propagandası yapmak" iddiasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum edildi, aynı yayın organın yayın sorumlusu Merve Erol da 16 bin liralık para cezasına mahkum edildi.

13 Mayıs 2010'da Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi Azadiya Welat gazetesinin eski imtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürü Vedat Kurşun'a "PKK örgütüne üye olduğu" ve "örgüt propagandası yaptığı" iddiasıyla toplam 166 yıl 6 ay hapse mahkum etmişti.

2010 yılının ilk üç ayı içerisinde 69 gazeteci basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilebilecek davalardan yargılanıyor. Ergenekon davası başladığından bu güne kadar konuyla ilgili haber yapıldığı gerekçesiyle 2 bin 407 soruşturma açılmış durumda. Kapatılan dergiler, gazeteler, hapis cezasına çarptırılan gazeteciler sayısız.

Kürt sorununda resmi politikaları eleştirenler, Kürtlerin ne düşündüğünü yazanlar "terör örgütü propagandası" yapmakla suçlanıyor.

Ergenekon soruşturmasını haber yaptıkları için başta Taraf olmak üzere bir çok gazeteye yüzlerce dava açılmış durumda.

"Türklüğe hakareti" cezalandıran 301. maddeden yeni davalar açılmaya devam ediyor.

Gazetecilerin çoğu bu devletin dokunulmaz olan konularına dokunduğu için yargılanıyor.

Bu ülkede verilen özgürlük ve demokrasi mücadelesi aynı zamanda basının özgürlüğü için de verilmelidir. Anayasanın basın özgürlüğü ile ilgili maddeleri yeniden değerlendirilmeli, TMK ve 301. madde derhal yürürlükten kaldırılmalıdır.

Basına ceza yağmuru yağıyor, mücadele edilmezse hükümet gerekli değişiklikleri yapmazsa yağmaya da devam edecek. Devletin resmi ideolojisine halel gelmemesi için daha kaç gazeteci cezalandırılacak, kaç basın organı kapatılacak ve daha kaç Hrant ölecek?

 


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası