İsrail, Gazze'deki ablukayı kırıp insani yardım ulaştırmayı deneyen İHH'yi "dinci terörist" olarak tanımlıyor. İsrail'e destek veren ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden İHH'nın "yabancı  terör örgütleri" listesinde yer aldığını söylüyor. Türkiye'deki siyonizm savuncuları da aynı yerden saldırıyor. 

Radikal yazarları Murat Yetkin ve Nuray Mert başta olmak üzere bir dizi isim İHH'nın amacının insani yardımdan çok, İslami bir yardım olduğunu ileri sürüyor. İHH'nın derdi başka, Gazze'ye giden gemilerin amacı başka. Onlar şeriat gelsin diye, siyasal İslam Ortadoğu'da güçlensin diye bunları yapıyor, hepsi birer "dinci" propaganda.

Gazze'ye giden gemilerde misket ve fosfor bombaları yoktu, kitle imha silahları da. İnşaat malzemesi, oyuncak, giysi, yiyecek vardı.

Gemilerde 32 ülkeden barış aktivistleri bulunuyordu. Müslümanlar, Hristiyanlar, ateistler, sosyalistler, anarşistler, savaş karşıtları. Hepsini birleştiren amaç Gazze'deki ablukanın sona ermesi ve acil ihtiyaçların Filistinlilere ulaştırılması. Sosyalistler Gazze'de ablukanın kaldırılmasından yanadır. Bu yönde atılan her adımı, verilen her mücadeleyi destekleriz. İHH'nın da bir parçası olduğu Gazze'ye yardım filosu sonuna kadar haklı bir şeyi yaptı. Buna insani yardım denir.

İHH Müslüman bir insan hakları kuruluşu. İHH aktivistlerinin İslamcı olması, insani yardımı bir propaganda faaliyetine indirgeyemez. 32 ülkeden gelenler gibi İHH'lılarda insani yardım için oradaydı.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası