Oylar Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blok’u adaylarına

Türkiye'de faşistlerin ve ulusalcıların saldırıları, Kürdistan'da artan devlet baskısı, askeri operasyonlar ve polis kurşunları - Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku adaylarına normal bir seçim süreci yaşatılmıyor. Kürt halkı ve enternasyonalist sosyalistler, işçi hareketinin bir sloganında olduğu gibi "direne direne kazanacağız" diyor.

AKP, CHP, kaset darbesiyle kıvranan faşist MHP rahat rahat miting yapıyor. TV'lere reklam veriyor, bilboardları donatıyor. Sermaye partilerinin seçim kampanyaları neredeyse sorunsuz geçerken, onlar hiçbir engelleme ve baskıyla karşılaşmazken Kürt halkına ve sosyalistlerin payına düşen ise baskı.
YSK darbesinin direnişle püskürtülmesinin ardından Kürdistan'da olağanüstü bir seçim süreci yaşanıyor. Büyük kitle gösterileri gerçekleşiyor. Halk polis ve askerden korkmuyor. Geri adım atmıyor. Gösterilerde AKP'ye karşı büyük bir öfke açığa çıkıyor.

Seçim kampanyasının birinci ayında iki beş yüzden fazla BDP'li tutuklandı. Zaten 2 bin Kürt siyasetçisi son 1,5 yıl içerisinde tutuklanmıştı.
Eylemsizlik durumundaki 23 gerilla öldürüldü. YSK darbesini protesto eden bir liseli genç polis tarafından işkence edilip vurulurken, devletin yıllık gaz bombası stokları tükendi.

AKP'ye büyük öfke

Birçok yorumcu bölgede AKP'nin hızla güç yitirdiğini söylüyor. "Kürt sorununu çözdük" diyen Hakkari'de Tayyip Erdoğan'ın mitingine birkaç yüz kişi katılıyor. 8,5 yıldır Kürt sorununu çözmek için gerekli adımları atmayan, faşist MHP'yi barajın altına itmek ve tabanını kazanmak için "tek dil, tek bayrak, tek millet" şovenizmine sarılan AKP'nin PKK'yi tasfiye etme girişimi Kürdistan'da geri tepiyor.

Kürt özgürlük hareketi, eğer KCK'nin eylemsizlik tarihi 15 Haziran'a kadar Erdoğan ve AKP çözüm yönünde bir söz vermezse Kürt intifadasını başlatacaklarını açık açık söylüyor.

Devlet ile Öcalan arasındaki müzakere süreci devam ederken seçimlerden birinci çıkması beklenen AKP'nin Kürt halkının taleplerini kabul etmemesi durumunda büyük bir toplumsal patlama gerçekleşebilir.

Yarılma

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku, karşısında AKP, CHP ve MHP'yi, orduyu ve polisi, valileri ve devlet görevlilerini buluyor. Batı'da, Türkiye'de ise Kürt özgürlük hareketinin adayları yarılmayı derinleştiriyor.

12 Eylül referandumunda boykot diyen sosyalist parti ve örgütler ile Yetmez ama Evet ve Evet diyen sosyalist partiler BDP ile ittifakta yer alıyor.
12 Eylül düzeninin değişmesine hayır diyen cephesinde yer alan örgütlerin çoğu ise Blok'u desteklemiyor. Ulusalcı sosyalistler kimi seçimlere katılmış gözüküp hiçbir şey yapmayarak, kimi hiçbir tutum açıklamayarak, kimi doğrudan Ergenekon sanıklarını destekleyerek, kimiyse Blok'a destek veren üyelerine tepki göstererek devlet partisi CHP'ye ve Türk milliyetçiliğine destek veriyor.

CHP'ye destek veren ulusalcı sosyalistlerin tümü aynı zamanda Ergenekon davasına karşı olan hatta 'Ergenekon yoktur' diyenler.

Görevler

Seçimlere çok az bir zaman kaldı. Kürt özgürlük hareketinin çatışmasızlık için devlete ve hükümete tanıdığı sürenin bitmesine de. Bu kısa zaman, 12 Haziran sonrası gündeme gelecek Kürt sorununun demokratik çözümü açısından belirleyici olacak.
Devlet ya Kürtlerin taleplerini kabul edecek ya da topyekun bir savaş başlayacak.
Bu süreçte sosyalistlerin görevi ezilen Kürt halkının yanında olmaktır.
AKP, CHP ve MHP'nin Türk işçilere söyledikleri yalanları teşhir etmektir.
Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'nun adaylarını meclise yollamak için daha çok çaba göstermektir.
Kürt halkı özgür olursa, Türkiye işçi sınıfı da özgür olacaktır.
12 Haziran seçimlerinde her tonda Türk milliyetçiliği ve şovenizm yenilgiye uğratılmalıdır.

 

İstanbul 1. Bölge milletvekili adayımız Sebahat Tuncel
Sebahat Tuncel, Çiftçi bir ailenin 5 çocuğundan biri olarak 1975'de Malatya'da doğdu. 1998 yılında HADEP'de kadın çalışmalarıyla siyaset hayatına giren Tuncel, ilçe başkanlığından kadın kolları başkanlığına kadar çeşitli çalışmalarda yer aldı.
DTP’nin kurucu üyesi olan Tuncel, DTP'nin Kadın Meclisi Sözcülüğünü yaptığı sırada gözaltına alınıp tutuklandı. 2007 Temmuz ayında seçimlerde bulunduğu Gebze cezaevinden milletvekili olarak seçilip meclisteki görevine başladı. BDP milletvekili ve parti MYK üyesi olarak siyasi hayatına devam etti.
Mecliste Kürtlerin, emekçilerin, kadınların ve tüm ezilenlerin sesi oldu. Sebahat Tuncel, DSİP'in birçok toplantısına ve kampanyasına katılmıştır.
http://sebahattuncel.org

 

İstanbul 3. Bölge milletvekili adayımız Mustafa Avcı
1956 Van Erciş' te doğan Mustafa Avcı, 27 yıl öğretmenlik yaptı. Bu 27 yılın 17 yılında kamu emekçilerinin sendikal hak ve  özgürlükler mücadelesinde yer aldı. Eğit-Sen, Eğitim-Sen ve KESK kurucu üyeliği ve yöneticiliği yaptı. Emekli olmadan önce KESK Genel Sekreterliği görevinde bulundu.
DTP kurucu üyeliği ve iki dönem DTP PM üyeliği yaptı.
29 Mart 2009 Yerel Yönetimler seçim sürecinde Adana Seyhan Belediye Başkan Adaylığı görevini üstlendi.
DTP kapanmadan önce DTP İstanbul İl Eş Başkanlığı görevini üstlendi. DTP kapanınca BDP' nin örgütlenme sürecinde fiili olarak görev aldı.
1.Olağanüstü Kongresinde BDP İstanbul İl Eş Başkanlığı görevini resmen üstlendi.
http://www.mustafaavci.net

 

Muğla Milletvekili Adayımız Şehbal Şenyurt Arınlı
Şehbal Şenyurt Arınlı, 1970'lerden bu yana toplumsal muhalefet ve insan hakları mücadelesinin içinde yer aldı. Azınlık hakları, Kürt halkının özgürlük mücadelesi, kadın dayanışması ve ekolojik yaşamın korunması konuları temel çalışma alanlarını olan Arınlı aynı zamanda Türkiye'nin ilk kadın kameramanı. Kırlangıcın Yuvası" "Vatandaşlık Halleri" "Aramızdan Birileri" "Bizim Mahallenin Giritlileri" "Adige" "Homdu Nehri Çocukları, "Günaydın!!!.." gibi yapımları gerçekleştirdiği SUFilm'i kurdu. "Akdeniz Yeşilleri" ve "Bodrum Demokratik Düşünce Platformunun" (BDDP) katılımcısıdır. Sivil anayasa ile diğer hak ve özgürlükler, yeşil politikalar temelinde gerek belgesel yönetmenliğini, gerekse bireysel eylemlerini sürdürmekte.
http://www.sehbalsenyurtarinli.org/

 


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası