BTS direndi, TCDD talepleri kabul etti

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları yönetiminin işyerlerinde keyfi, adaletsiz hukuksuzluğa ve sendika düşmanı uygulamalarına karşı 6 koldan Ankara'ya yürüyen ve TCDD Genel Müdürlüğü'nün bulunduğu Ankara Garı önünde oturma eylemi yapan Birleşik Taşımacılık Sendikası'nın (BTS) kararlı mücadelesi kazandı.

11 Mayıs'ta Edirne, İzmir, Gaziantep, Kars, Samsun ve Diyarbakır'dan Ankara'ya yürüyen demiryolu çalışanları 16 Mayıs'ta Ankara Garı'nda oturma eylemine başlamıştı.

Çalışanların örgütlü olduğu KESK'e bağlı BTS, TCDD yönetiminin üyelerini Memur-Sen'e katılmaya zorladıklarını, BTS üyelerine karşı keyfi uygulamaların sürdüğünü ve bir çok sıkıntı çektirildiğini, esnek ve kuralsız çalışmanın yaygınlaşması sonucu iş güvenliğinin yok edildiğini söyleyerek yeni tren kazalarının kapıda olduğunu söylüyor.

BTS ayrıca AKP döneminde kadın çalışanlara dönük ayrımcılık yapıldığını, işe daha çok erkeklerin alındığına dikkat çekiyor. Lojman sırası gelen BTS üyesi işçilere bu hakkın kullandırtılmadığı da sendika tarafından belirtiliyor.

Ankara Garı'nda oturma eylemi başlayınca TCDD Genel Müdürlüğü hemen sendikayla görüşmeye başladı. 17 Mayıs sabahı gerçekleşen görüşmeler sonucunda işveren BTS'nin birçok talebini kabul etti ve gereğinin yapılması için süreci başlatacağını deklare etti. Demiryolu emekçilerinin direngen tutumu TCDD'yi dize getirdi.

 

Yine madende göçük, yine iş güvenliği yok

Yeni-liberalizm ve özelleştirmeyle geçen son 28 yılda 647 madenci "kaza" diye tasnif edilen iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Yüzlercesi yaralandı. Nevşehir'in Gülşehir beldesindeki kömür ocağında çalışan Turhan Demir ve Mehmet Çoban da 22 Mayıs günü yerin 130 metre altında meydana gelen göçükten yaralı olarak kurtarıldı.

Linyit kömürü ocağını işleten özel şirketin resmi tatil olan Pazar günleri bile çalışmaya devam ettiği, iş güvenliği ve işçi sağlığını korumaya dönük hiçbir yatırım yapmadığı ortaya çıktı. Yaralanan iki işçiyi kurtaran ise yine madenci arkadaşları oldu.

İş cinayetleri devam ederken seçim meydanlarında vaatler savuran AKP, CHP ve MHP madenciler için hiçbir çözüm ortaya koymuyor.

 

Belediye işçisi Batıgül Tunç taşeron sistemine aylardır direniyor: CHP’li belediye tarafından işten atıldı, şimdi de polisler ve faşistler saldırdı

İzmir’de CHP’li Buca Belediyesi tarafından işten çıkarılan ve aylardır tek başına direnişe devam eden Batıgül Tunç Ankara’ya geldi ve CHP Ankara İl
Binası’na yürümek istedi. Polis, Tunç’a ve kendisini destekleyenlere biber gazıyla saldırdı. Polisin müdahalesine taşla karşılık veren eylemciler Yüksel
Caddesi’nde ülkücü faşistlerin saldırısına uğradı. Çok sayıda eylemci gözaltında. Batıgül Tunç, taşeron işçi olmayı reddettiği için işten atılmıştı. Polisler tarafından korunan CHP ise seçim meydanlarında “taşeronu kaldıracağız” yalanını söylemeye devam ediyor.

 


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası